Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ukrajinský aktivista dostal sedm let. Za úmysl odpálit sochu Lenina

Svět

  19:24
MOSKVA/SIMFEROPOL - Soud v ruském Rostově na Donu v úterý odsoudil k sedmi letům Ukrajince Oleksije Čirniju za údajnou přípravu teroristického útoku v okupovaném krymském Simferopolu. Čirnija byl loni zadržen na Krymu spolu s ukrajinským režisérem Olehem Sencovem, jehož věznění vyvolalo mezinárodní protesty.

Lenin v ukrajinských barvách. foto: ČTK

Čirnija podle žalobců chtěl loni v květnu vyhodit do povětří simferopolský památník bolševického vůdce Vladimira Uljanova-Lenina a plánoval útoky proti železničním mostům a dálkovému elektrickému vedení na Krymu. Soud podle agentury TASS přihlédl ke skutečnosti, že odsouzený je prý členem ukrajinské nacionalistické organizace Pravý sektor. Tu loni ruská justice označila za extremistickou a zakázala její činnost na území Ruské federace.

Rusko vězní známého režiséra. Mučili ho a znásilnili, říká jeho právník

Krymský prokurátor pro Ukrajince žádal dvanáct let, ale Čirnija prý dojednal se soudem dohodu, která mu vynesla mírnější trest. Jeho obhájce Ilja Novikov ukrajinským novinářům řekl, že odsouzený se k tomuto kroku rozhodl pod nátlakem. Když Novikov s dohodou mezi Čirnijou a soudem nesouhlasil, zbavil ho rostovský soudce práva na obhajobu.

Čirnija byl podle listu Ukrajinska pravda po svém zatčení internován na krymské psychiatrické klinice. Spolu s ním a Sencovem byli kvůli podezření z terorismu zadrženi také Ukrajinci Oleksandr Kolčenko a Hennadij Afanasjev, kteří se při výslechu údajně přiznali. Sencov označil jejich výpověď za vynucenou a obvinil ruské vyšetřovatele z mučení.

Režisér Sencov, který se na Krymu aktivně účastnil protiruských protestů, je už rok držen ve vězení v Moskvě. Proti jeho věznění protestovali například režiséři Pedro Almodóvar, Stephen Daldry, Roberto Benigni, Mike Leigh, Agnieszka Hollandová, Volker Schlöndorff, Aki Kaurismäki a Andrzej Wajda. Letos v březnu se na pražském Febiofestu promítal Sencovův snímek Hráč, výtěžek pak organizátoři věnovali na financování Sencovovy obhajoby.

Autoři: ,