Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 1 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na ukrajinský autobus dopadl granát, zemřelo dvanáct lidí

Na ukrajinský linkový autobus dopadl granát, nejméně deset mrtvých. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na ukrajinský linkový autobus dopadl granát, nejméně deset mrtvých. | foto: TwitterReprofoto

KYJEV/MOSKVA/VÍDEŇ Dvanáctý civilista zemřel ve středu ráno v nemocnici poté, co autobus na východě Ukrajiny utrpěl přímý zásah z raketové baterie Grad. Proruští separatisté podle ukrajinských médií ostřelovali kontrolní stanoviště ukrajinské armády u města Volnovacha právě v okamžiku, kdy jím projížděl linkový autobus. Separatisté ale svou odpovědnost za tragédii popřeli.

Město Volnovacha leží v Doněcké oblasti

Město Volnovacha leží v Doněcké oblasti

Počet obětí z autobusu, zasaženého raketou u města Volnovacha na východě Ukrajiny, stoupl na 12 poté, co v nemocnici podlehl zraněním další civilista. Oznámila to místní policie. Krveprolití odsoudila Rada bezpečnosti OSN, která vyzvala k „objektivnímu vyšetření“ zabití civilistů. Z odpovědnosti se vzájemně obviňují obě znepřátelené strany

„U Volnovachy je jen ukrajinské kontrolní stanoviště, ale leží mimo dostřel našeho dělostřelectva. Nebyli jsme s to jej ostřelovat,“ citovala agentura Interfax mluvčího „ministerstva obrany“ neuznávané povstalecké Doněcké lidové republiky.

Jiný mluvčí naopak oznámil, že autobus byl zasažen ve městě Dokučijevsk, které je pod kontrolou vzbouřenců. „Nebudeme přece pálit na cíle na našem vlastním území,“ řekl povstalecký mluvčí.

Ukrajinská armáda z odpovědnosti za smrt cestujících v ostřelovaném autobusu obvinila vzbouřence. „Ukrajinští vojáci s útokem nemají nic společného,“ řekl novinářům zástupce ukrajinského generálního štábu Bohdan Bondar. Podle mluvčího generálního štábu Vladyslava Selezňova je mezi oběťmi šest žen. Na místě neštěstí podle agentury Unian pracují ukrajinští kriminalisté.

Klid zbraní? Jen na papíře

Na úterní krveprolití u Volnovachy v mimořádném provolání k národu reagoval prezident Petro Porošenko, který útok přirovnal k teroristické akci islamistů proti francouzskému týdeníku Charlie Hebdo. „Paříž a Volnovacha jsou události stejného řádu. Civilizovaný svět se musí spojit v boji s terorismem,“ konstatoval.

„Strašná tragédie u Volnovachy patří k událostem, které i v dnešních podmínkách šokují svou krutostí. Teroristé záměrně zavraždili pokojné cestující včetně čtrnáctileté dívky,“ řekl prezident.

Porošenko oznámil, že ve středu podepíše dekret o nové mobilizační akci, už čtvrté od dubnového zahájení proruského povstání v Donbasu. Komunikační spojení s povstaleckými zónami bude dál omezeno a armáda může počítat s posilami. „Každodenně dostává stovky zbraní a nové nebo opravené bojové techniky. Za dobu od pozastavení bojových operací jsme znásobili své síly,“ řekl Porošenko.

Desítky případů porušování příměří denně

Šéf ukrajinské mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Ertugrul Apakan v úterý ve Vídni novinářům řekl, že za posledních 24 hodin se situace ve východoukrajinském Donbasu výrazně zhoršila, zejména kolem doněckého letiště. „Zprávy o incidentech přicházejí i z jiných míst, obě strany musejí projevit maximální zdrženlivost,“ řekl turecký diplomat.

PSALI JSME:

Podle pozorovatelské mise OBSE dochází na východě Ukrajiny každý den k desítkám případů porušování příměří. I tyto zprávy potvrzují, že nejvážnější situace je v okolí mezinárodního letiště v Doněcku, které drží ukrajinská armáda. V pondělí OBSE zaznamenala v Donbasu přes sto přestřelek, z nich 66 přímo na letišti nebo v jeho okolí.

Uklidnění vyostřené situace měla v úterý napomoci i schůzka pozorovatelů OBSE s vedením samozvané Doněcké lidové republiky. Podle jednoho z vůdců doněckých separatistů Denise Pušilina chce OBSE podniknout „mimořádné kroky“ k uvolnění napětí. Jaké to jsou, povstalecký předák neuvedl.

,

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...