Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona -4 °C sněžení Předplatné LN
5. února 2016 9:02 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ukrajinský Dněpropetrovsk míří za novým jménem. Návrh? Dněpropetrovsk

Ukrajinské město Dněpropetrovsk, nově přejmenované na Dněpro | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukrajinské město Dněpropetrovsk, nově přejmenované na Dněpro | foto: vit-plus / Shutterstock.com

KYJEV Ukrajinští politici si lámou hlavu se změnou názvu čtvrtého největšího města země Dněpropetrovska, kterou zákonodárcům ukládá loni přijatý zákon o likvidaci dědictví totalitního režimu. Dosavadní název města se od roku 1926 odvozuje od jména bolševického revolucionáře a ukrajinského politika sovětské éry Grigorije Petrovského. To se teď musí změnit.

Proti přejmenování se ale postavila dněpropetrovská radnice a velká část obyvatel města. Ukrajinský parlament nyní dostal návrh zákona, podle něhož by milionové město na řece Dněpr bylo přejmenováno, ale název by mu zůstal. Neodkazoval by ovšem na jméno komunistického politika, nýbrž biblického apoštola Petra, jehož vyznává nejen římskokatolická, ale i pravoslavná víra.

Dramatická historie

Dněpropetrovsk má, pokud jde o název, dramatickou historii. Do roku 1796 a znovu v letech 1802 až 1926 nesl jméno Jekatěrinoslav na počest carevny Kateřiny II. (Jekatěriny II.). Její syn Pavel I. ale ve snaze zahladit stopy po své nemilované matce dal Jekatěrinoslavu jméno Novorossijsk. Po Pavlově smrti car Alexandr I. vrátil městu název Jekatěrinoslav. V roce 1926 pak přišel na řadu revolucionář Petrovskij.

V Kyjevě se po přijetí zákona o likvidaci komunistického dědictví objevily návrhy, aby se Dněpropetrovsk nově jmenoval prostě Dněpr, podle řeky protékající městem. Toto jméno se už podle místních médií pro Dněpropetrovsk mezi lidmi vžilo. Radnice Dněpropetrovska se ale postavila proti a trvá na zachování nynějšího delšího názvu. Objevily se i alternativní návrhy Syčeslav, Dněprovsk, Dněpropol nebo Svitoslav.

Nový název má na Ukrajině už řada měst přejmenovaných v éře SSSR, například Artemivsk (dnes Bachmut), Kirovohrad (Inhulsk), Dzeržinsk (Toreck) nebo Illičivsk (Čornomorsk).

ČTK
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním
DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním

Ještě vám chybí dárek pro milovanou babičku a přemýšlíte, co jí nadělit pod stromeček? Připravili jsme pro vás malou inspiraci.