Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ukrajinský novinář chtěl bojkot mobilizace, uvěznili ho za velezradu

Ukrajinští vojáci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukrajinští vojáci. | foto: Reuters

KYJEV Třemi a půl roku vězení potrestal ukrajinský soud novináře, který vyzýval spoluobčany, aby odmítali nechat se odvést do armády v rámci několika mobilizací vyhlášených parlamentem. Informovala o tom ve čtvrtek jeho právní zástupkyně. Odsouzený podle agentury Unian prohlásil, že se proti rozsudku odvolá, své počínání nepovažuje za protizákonné.

Ruslana Kocabu, který působil v Ivano-Frankivské oblasti na západě Ukrajiny, drží úřady ve vazbě od loňského února za vlastizradu. Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) označila Kocabu za vězně svědomí.

„Raději půjdu do vězení, než abych se podílel na této bratrovražedné válce. Odmítám tuto mobilizaci a vyzývám všechny, kterých se to týká, aby ji odmítli,“ prohlásil novinář loni v lednu ve videu zveřejněném na serveru YouTube.

Žurnalistovi hrozilo osm až 15 let za mřížemi, ale soud mu podle Unian vyměřil nižší trest vzhledem k polehčujícím okolnostem: ještě nebyl trestán a živí dvě malé děti. Každý den ve vazbě mu započetl jako dva dny ve vězení.

Ukrajina čelí již dva a půl roku konfliktu na východě země, kde je část území v rukou takzvaných separatistů. Boje, které zmírnilo, ale ne úplně zastavilo příměří, si vyžádaly kolem 9300 mrtvých.

Ukrajinská média hojně informují o obtížích, s nimiž se úřady potýkají při snaze získat nové vojáky. Poslední mobilizační vlny se setkaly s malým úspěchem. Stát ve snaze přilákat více dobrovolníků například výrazně zvýšil platy v armádě.

Ukrajinští vojáci na pozici v městě Marjinka.
Ukrajinští vojáci.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Advantage Consulting, s.r.o.
ZUBNÍ LÉKAŘ/KA (70-90 000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 70 000 - 90 000 Kč