Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Ukrajinský parlament jedná o ústavě, Janukovyč se sejde s opozicí

Svět

  11:23aktualizováno  13:57
KYJEV - V Kyjevě začalo zasedání parlamentu, na němž chtějí opoziční poslanci prosadit návrat k ústavnímu pořádku z dob "oranžové revoluce" před deseti lety. Reforma základního zákona země by fakticky omezila pravomoci prezidenta Viktora Janukovyče a odpovědnost za složení vlády by přenesla na parlament. Prezident by v úterý podle některých médií mohl zároveň poslancům oznámit jméno nového premiéra.

Protivládní demonstrant na barikádách. V pozadí policejní kordon. foto: Reuters

Opozice navrhuje schválit ústavní změny hned v prvním čtení. Poslanci opozičního bloku tvrdí, že pro prosazení ústavní reformy získali už potřebnou většinu 226 ze 450 hlasů. Poslanci vládní Strany regionů takový postup odmítají a diskusi o novém znění ústavy chtějí svěřit komisi expertů. Někteří doporučují referendum.

V parlamentu s 450 křesly má nyní opozice 168 mandátů, k získání většiny potřebuje 226 hlasů. Potřebných 58 hlasů by opozice mohla získat právě díky odpadlíkům z vládního tábora a navíc i získáním podpory několika nezařazených poslanců. Těch je v ukrajinském parlamentu 43. Poslanecký šik ukrajinských komunistů, který má 32 mandátů, stojí pevně za prezidentem.

Vůdci opozice a vládní poslanci se před úterní parlamentní schůzí nedokázali shodnout ani na programu jednání. Šéf parlamentu Volodymyr Rybak proto dopolední schůzi přerušil do doby, než bude o programu jasno. Poslanci by se měli znovu sejít odpoledne či ve středu.

Derusifikaci a deputinizaci!

Šéf ukrajinských nacionalistů Oleh Ťahnybok v úterý z parlamentní tribuny vyzval k "derusifikaci a deputinizaci" Ukrajiny. Předseda komunistické strany Petro Symonenko navrhl ponechat prezidentský post neobsazen a změnit státní uspořádání na federativní. Šéf parlamentní frakce Strany regionů Oleksandr Jefremov označil demonstranty v kyjevských ulicích za extremisty, kteří zavedli zemi do chaosu.

ČTĚTE TAKÉ:

Předpokládalo se, že prezident Janukovyč bude na úterní parlamentní schůzi informovat o osobě nového premiéra. Po demisi dosavadního předsedy ukrajinské vlády Mykoly Azarova vynucené opozicí Janukovyč minulý týden dočasně svěřil řízení kabinetu vicepremiérovi Serhiji Arbuzovovi.

Tohoto politika, který patří ke stoupencům Strany regionů, by mohl Janukovyč ve funkci potvrdit. Dalšími kandidáty jsou podle médií miliardář a někdejší ministr Petro Porošenko, který sympatizuje s opozicí, či vicepremiér Jurij Bojko.

Vyjednávání

Prezident Viktor Janukovyč (vlevo uprostřed) jedná s opozičními předáky (vpravo) Arsenijem Janukovyčem, Vitalijem Kličkem a Olehem Ťahnybokem.

Prezident Janukovyč se v úterý opět sejde s předáky opozice. Setkání se mělo uskutečnit už v pondělí, ale podle Vitalije Klička, jednoho z opozičních vůdců, prezident schůzku ze zdravotních důvodů přesunul na další den. Janukovyč se v pondělí vrátil do úřadu po několikadenní přestávce, kterou si podle jeho spolupracovníků vyžádala léčba chřipky.

Týdenní návštěvu Kyjeva v úterý zahájí komisař Rady Evropy pro lidská práva Nils Muižnieks a na Ukrajině je večer očekávána i šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová, která má jednání s Janukovyčem i opozičními lídry naplánovány na středu. 

Muižnieks, který na Ukrajině setrvá do 10. února, chce ještě před odjezdem z Kyjeva zveřejnit předběžnou zprávu o situaci v zemi s ohledem na dodržování lidských práv. Později hodlá vypracovat podrobnou analýzu.

Ashtonová se do Kyjeva vrací po několika dnech: minulý týden se v ukrajinské metropoli sešla s prezidentem i s představiteli opozice.

Janukovyč opět odmítl silové řešení

Prezident Janukovyč v pondělí poslancům ze své vládní Strany regionů řekl, že nepoužije sílu proti protestujícím a že je ochoten souhlasit i s předčasnými volbami, pokud se nenajde pokojné řešení krize. Televizní stanici ICTV to řekl poslanec Jurij Myrošnyčenko.

"Máme veškeré možnosti vyklidit správní objekty a dokonce i vyklidit Majdan silou... To ale nikdy neudělám, protože i to jsou naši občané," citoval Myrošnyčenko údajná slova prezidenta.

PODROBNĚ O REVOLUCI NA UKRAJINĚ

Barikády v ulicích Kyjeva.

Myrošnyčenko připustil, že uvnitř Strany regionů se nedávno hovořilo o možnosti vyhlásit výjimečný stav, jenž by mimo jiné umožnil použití armády proti nepokojům. "Žádný výjimečný stav nebude," ujistil poslanec.

"Prezident řekl, že pokud teď politici nebudou schopni dospět k dohodě, ke společným rozhodnutím a jejich uskutečnění, pak jsou jediným demokratickým řešením situace předčasné volby," řekl Myrošnyčenko, podle něhož Janukovyč výslovně hovořil jak o volbách parlamentních, tak o prezidentských.

V řádném termínu by se prezidentské volby na Ukrajině uskutečnily v příštím roce a parlamentní až v roce 2017.

Autoři: ,