Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ukrajinský parlament odmítl pád vlády, jeho budovu chrání těžkooděnci

Policisté vs. demonstranti. Prostranství před budovou ukrajinského parlamentu, 3. prosince  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policisté vs. demonstranti. Prostranství před budovou ukrajinského parlamentu, 3. prosince | foto: Reuters

KYJEV Tisíce stoupenců ukrajinské opozice strávily úterní noc na hlavním kyjevském náměstí a dál blokují sídlo vlády premiéra Mykoly Azarova. Mnozí se připojili k dalším tisícům demonstrantů u parlamentu, kde se opozice neúspěšně pokusila vyvolat hlasování o vyslovení nedůvěry Azarovovu kabinetu, který se postavil proti dalšímu sbližování Ukrajiny s Evropskou unií. České velvyslanectví na Ukrajině v telefonickém rozhovoru s ČTK ale uvedlo, že situace v Kyjevě je i navzdory současným demonstracím bezpečná.

České ministerstvo zahraničí v souvislosti s protesty na Ukrajině nevydalo prozatím žádná turistická doporučení. "Pohyb v Kyjevě je velmi bezpečný, a to všemi dopravními prostředky, rovněž služby fungují," řekl ČTK český velvyslanec na Ukrajině Ivan Počuch. Varoval ale, že situace v metropoli je výbušná a neustále se mění. Podle něj je možné očekávat větší aktivity demonstrantů, pokud poslanci Azarovovu vládu neodmítnou. To se nakonec stalo, neboť parlament smetl ze stolu samotný záměr opozice hlasovat o důvěře.

Počuch doporučil českým občanům, aby zvážili, zda je nutné účastnit se demonstrací. Velvyslanec nicméně zdůraznil, že protesty jsou poklidné a mírumilovné. Problémem jsou však podle něj očividné provokace, které mají za cíl vyvolat střety s policií. Předáci opozice se od těchto aktivit distancovali.

ROZHOVOR K TÉMATU:

V noci na úterý kritici vlády nocovali ve stanech na náměstí Nezávislosti navzdory mrazivým teplotám, poznamenala agentura DPA. Stovky lidí se pak ráno znovu vydaly k vládní čtvrti, kde zablokovaly přístup do sídla vlády a do ministerstev.

Většina opozičních aktivistů se z centrálního náměstí v ranních hodinách přesunula k budově parlamentu střežené stovkami policistů, kde spolu s dalšími demonstranty volali po odvolání vlády.

Řada účastníků shromáždění na sobě podle AFP měla červené vesty symbolizující barvy opozičního hnutí Udar mistra světa v boxu Vitalije Klička, který patří k iniciátorům hlasování o nedůvěře.

Opozice na svých požadavcích trvá

"Protesty se přesunuly před budovu parlamentu. Sice je tu o něco méně lidí, než například v pondělí na jiném místě, ale pořád přicházejí další. Může tu být několik desítek tisíc lidí. V ulicích je vidět ještě více policistů, je to hodně dramatické. Před parlamentem jsou i drobné potyčky," hlásí z Kyjeva zpravodaj Lidových novin Luboš Palata.

K AKTUÁLNÍ SITUACI NA UKRAJINĚ

"Veřejně vystoupil i Kličko, který se stává neformální tváří protestů, a mluvil o nutnosti svrhnout vládu. Ale není jasné, zda pro to bude hlasovat dál poslanců. Mluví se tu ale také o tom, že část vládních poslanců přejde k opozici," dodává Palata.

Opozici, k níž se hlásí poslanci strany Vlast, hnutí UDAR a strany Svoboda, se nepodařilo v parlamentu prosadit hlasování o nedůvěře vlády. Odpůrci Janukovyče a Azarova nemají v jednokomorovém ukrajinském parlamentu většinu. Ze 450 poslanců se mohli spoléhat jen na 168, přičemž k vyslovení nedůvěry je zapotřebí nadpoloviční většina 226 hlasů.

Opoziční vůdci doufali, že nečekané odvolání ukrajinských plánů na těsnější spolupráci s Evropskou unií přivede do protivládního tábora i některé další poslance. V parlamentu kvůli násilnému rozehnání sobotní demonstrace vyzvali také k trestnímu stíhání ministra vnitra Vitalije Zacharčenka.

Brusel se musí poučit, píše evropský tisk

Dění v kyjevských ulicích bedlivě sleduje celá Evropa. Významné deníky soudí, že EU se musí z vývoje na Ukrajině poučit a zároveň zaujmout ke Kyjevu novou strategii.

"Brusel si, doufejme, vzal z ukrajinské otočky ponaučení. Pokud by se vzala v úvahu hospodářská a kulturní provázanost s Ruskem, vzepřel by se volbě buď-anebo možná i ne tak zkorumpovaný politik jako je prezident (Viktor) Janukovyč," napsal britský The Independent.

"Ukrajina je pseudodemokratický stát, který je prolezlý korupcí a jehož hospodářství jde od desíti k pěti. Nynější demonstranti chtějí reformy, chtějí čistý, demokratický a evropský stát. EU musí Ukrajině dále nabízet partnerství," napsal francouzský list Le Monde.

"Protivládní demonstrace v Kyjevě přerostla v masový protest. Stalo se tak i kvůli zásahu bezpečnostních jednotek. Dokonce ani v sovětských dobách nebyla na Ukrajině takto brutálním a krvavým způsobem rozprášena demonstrace, jako byla v noci na sobotu studentská manifestace za EU," napsal ukrajinský list Ukrajina Moloda s tím, že Kyjev vládě krev demonstrantů neodpustil.

,

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...