26. října 2017 7:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ukrajinský poslanec Ljaško prý třikrát vyhrál v loterii. Během jediného roku

Loterie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Loterie | foto: Shutterstock

KYJEV Ukrajinská protikorupční agentura NAZK ve čtvrtek oznámila, že prověřuje tvrzení poslance a předáka populistické Radikální strany Oleha Ljaška, který ve svém majetkovém přiznání uvedl, že třikrát vyhrál v loterii, čímž dohromady vydělal více než 570 tisíc hřiven (asi 463 tisíc korun).

„Co je to za šťastlivce! Matematická teorie pravděpodobnosti v politikově případu zjevně selhala,“ ironicky poznamenal list Komsomolskaja pravda a dodal, že šance uhodnout v loterii šest z 52 čísel je asi jedna ku 20 milionům. Uhodnout je jednou může být o štěstí, ale třikrát během jediného roku by už byl důvod ke zrušení celé teorie.

Loterie se zdržela vyjádření s odvoláním na zákon, který ji zakazuje zveřejnovat osobní údaje výherců.

„Vzhledem k ohlasu ve společnosti agentura oznamuje, že provede odpovídající kontrolu předloženého prohlážení o podstatných změnách o majetkových poměrech a v případě odhalení nesrovnalostí vyvodí odpovídající opatření,“ uvedla NAZK.

Majetková přiznání politiků se na Ukrajině poprvé začala zveřejňovat loni

Ukrajince, vydělávajících v průměru a v přepočtu na koruny necelých šest tisícovek měsíčně, šokovalo, kolik zástupců lidu se přiznalo k vlastnictví statisíců dolarů v hotovosti, flotil luxusních vozů a rozlehlých pozemků.

Ljaško se jako vůdce populistických radikálů sám rád stylizuje do role obhájce obyčejných lidí. Loni přiznal, že vlastní nemovitost v nejvyhlášenější kyjevské čtvrti a k tomu, že jeho domácnost má v hotovosti více než milion dolarů (asi 22 milionů Kč).

Ljaško podle médií své zbohatnutí objasňoval sázkami na fotbalové zápasy.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz