Sobota 29. února 2020svátek má Horymír 6 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ukrajinský premiér Hončaruk podal po skandálu demisi, hlava státu jeho rezignaci odmítla

Oleksij Hončaruk | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oleksij Hončaruk | foto: Reprophoto/nv.ua

Kyjev Jako partu nedisciplinovaných amatérů prezentují ukrajinského premiéra Oleksije Hončaruka a některé další činitele odposlechy, které se v minulých dnech objevily na kanálu YouTube. Předseda vlády se tu nelichotivě vyjadřuje o prezidentu Volodymyru Zelenském a už kvůli tomu oznámil demisi.

„Zelenskyj velmi primitivním způsobem chápe ekonomické procesy,“ říká na nahrávce mužský hlas podobný Hončarukovi. Prezident má prý „mlhu v hlavě“ a je mu vše třeba vysvětlovat na příkladu „nákladů na bramborový salát“.

Premiér se ale i sám označil za „ekonomického laika“, který se obává výtek od hlavy státu za to, že zlikvidoval ukrajinské hospodářství.

Demisi Hončaruk odůvodnil snahou vyhnout se pochybnostem o respektu a důvěře k prezidentovi. Podal ji přímo hlavě státu, přičemž rozhodnout by o ní měla Nejvyšší rada, jednokomorový ukrajinský parlament. „Je adresována předsedovi Nejvyšší rady a prezident má právo ji v libovolnou chvíli donést do parlamentu,“ prohlásil premiér.

„Chci připomenout, že náš stát se nejmenuje Ruská federace, ale Ukrajina. Právě tam podává premiér rezignaci do rukou prezidenta,“ kritizovala premiéra poslankyně Irina Heraščenková z opoziční strany Evropská solidarita bývalého prezidenta Petra Porošenka.

Zelenskyj totiž může demisi poslat do parlamentu, ale udělat to nemusí, alespoň ne hned. Takto například mají v prezidentském šuplíku vyplněné žádosti členové prezidentovy administrativy s tím, že pokud jejich šéf uzná za vhodné, že by měli odejít, jen je podepíše.

Prezident Zelenskyj však Hončarukovu demisi přijmout odmítl. Ostře ale zkritizoval existenci nahrávek. Nepovolené odposlouchávání a nahrávání rozhovorů podle něj nemá místo v budovách státní správy na všech úrovních. „Žádám, abychom se za dva týdny nebo co možná nejdřív dozvěděli, kdo nahrával, kdo to udělal a koho řešit,“ řekl na setkání s představiteli bezpečnostních složek.

„Přemýšlel jsem a zdá se mi správné dát Vám i Vaší vládě šanci, když rozhodujete v některých velice důležitých záležitostech, které trápí naši společnost,“ řekl Zelenskyj poté, co se v pátek večer osobně sešel s Hončarukem.

Zůstává tu otázka motivu vzniku nahrávek. Tím mohou být mocenské boje uvnitř týmu Zelenského, zájmy oligarchů zadusit kabinet se silným protikorupčním programem či Rusko, které se snaží situaci na Ukrajině dlouhodobě destabilizovat.

Známá kyjevská novinářka Taťána Zarovnaja nevylučuje ruku Ihora Kolomojského, magnáta, který stál za vzestupem prezidenta a jehož pozice v zemi posílila. „Kdo stojí za únikem informací, nevím, ale faktem je, že zbavit se Hončaruka je v zájmu Kolomojského a on se o to snaží všemi možnými způsoby,“ řekla LN.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!