14. dubna 2014 16:58 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tymošenková se dočkala rehabilitace. Trestný čin se nestal, vysvětlil soud

Julija Tymošenková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Julija Tymošenková. | foto: Reuters

KYJEV Ukrajinský nejvyšší soud uzavřel jako neodůvodněnou takzvanou plynovou kauzu, která v listopadu 2011 vedla k odsouzení expremiérky Julije Tymošenkové na sedm let do vězení. Oznámil to dnes v Kyjevě šéf právního týmu Tymošenkové Serhij Vlasenko. Vyzval zároveň k pátrání po soudci Rodionu Kirejevovi, který bývalou premiérku do vězení poslal.

Tymošenková byla odsouzena za zneužití služebních pravomocí. Dopustit se ho měla v roce 2009 podpisem nevýhodné smlouvy o nákupu ruského zemního plynu. Vůdkyně strany Vlast jakékoli provinění odmítala a verdikt označovala za politickou mstu někdejšího prezidenta Viktora Janukovyče. Po jeho únorovém pádu začaly ukrajinské soudy kauzu Tymošenkové přehodnocovat.

Trestný čin se nestal, shodli se soudci

Proces vyvrcholil v pondělí s jednoznačným závěrem, řekl novinářům Vlasenko. Tymošenková byla plně rehabilitována, protože trestný čin, z něhož byla odsouzena, se nestal. Ve prospěch Tymošenkové hlasovalo 42 ze 48 soudců nejvyššího soudu, řekl Vlasenko.

Odsouzení Tymošenkové bylo až do loňského roku ústředním politickým tématem tehdejší ukrajinské opozice. Režim prezidenta Janukovyče byl kvůli jejímu věznění dlouhodobě pod tlakem západních politiků i mezinárodního veřejného mínění.

ČTĚTE TAKÉ:

Tymošenková ve vězení onemocněla, část trestu si kvůli omezené hybnosti páteře od jara 2012 odpykávala v charkovské nemocnici. Na svobodu se dostala až letos v únoru po Janukovyčově pádu.

Bývalá předsedkyně ukrajinské vlády byla stíhána ještě nejméně ve třech kauzách spojených mimo jiné s plynovými obchody z 90. let, kdy stála v čele distribuční plynárenské firmy. O jejich osudu zatím ukrajinské soudy nerozhodly. Expremiérka se nyní připravuje na květnové prezidentské volby, v nichž ji ovšem průzkumy preferencí naději na vítězství nedávají.

Lidovky.cz, ČTK