Na radikálnosti jejích hesel se však nezměnilo nic. „Zloději patří za mříže, ne do parlamentu,“ hlásá jeden z jejích plakátů. Pora má reálnou šanci, že se dostane do nového parlamentu. Zlodějů, jimiž Pora míní nejen politiky, ale také byznysmeny, kteří přišli pochybnými metodami v minulých letech k pohádkovým majetkům, však naopak bude plný parlament.
Tradice, kdy za Kučmových časů tvořili velkou část poslanců ukrajinští oligarchové, bude pokračovat i po těchto volbách. Přední místo na kandidátce modrých, tedy proruské Strany regionů Viktora Janukovyče, má i nejbohatší člověk Ukrajiny, dolarový miliardář Rinat Achmetov.
Štědrými příspěvky straně si Achmetov koupil místo nejen pro sebe, ale i pro čtyři desítky ředitelů a manažerů podniků svého impéria. Široká poslanecká imunita jim zajišťuje, že za podnikání v minulých letech nepůjdou před soud. „Manažerům Achmetova se do parlamentu moc nechtělo. Ale řekli jim, vyberte si - vězení, nebo parlament. A to je poslanecká lavice přece jen o něco lepší,“ uvádí jeden západní diplomat.
Být poslancem ale ještě neznamená účastnit se práce zákonodárného sboru. „Jsou to lidé byznysu. Baví je podnikat, a ne sedět v parlamentu. Já myslím, že v poslaneckých lavicích moc sedat nebudou. Podobně jako to bylo do současnosti,“ říká Galina Panchenková, šéfredaktorka deníku Delo.
Oligarchové nejsou jen na kandidátce protijuščenkovské Strany regionů, ale snad s výjimkou Pory a komunistů úplně všude. Několik desítek byznysmenů je na spolehlivě volitelných místech Bloku Julie Tymošenkové, stejně jako ve straně Naše Ukrajina, která se opírá o prezidenta Viktora Juščenka.
„Jeden rozdíl je. Za Naši Ukrajinu kandidují především bývalí byznysmeni, kteří svá impéria už předali dětem nebo je prodali,“ vysvětluje Pančeková. „Takže je tu určitá záruka, že se budou věnovat politice.“
To, že budou velkou část parlamentu tvořit velkopodnikatelé, ztěžuje práci lobbistům. „Tady nemusí nikdo nikoho ovlivňovat, tady si oligarchové své zájmy prosazují přímo v parlamentu,“ uvádí západní diplomat. „Má to jednu výhodu. Je to daleko přehlednější.“
Někteří miliardáři si za své příspěvky do volební pokladny stran rovnou kupují ministerská křesla. „Dal jsem na kampaň deset milionů hřiven (asi 50 milionů korun),“ přiznává oligarcha David Žvanija, největší sponzor Naší Ukrajiny, který financoval i oranžovou revoluci.
I díky svým budoucím poslancům miliardářům má Ukrajina před nedělními volbami za sebou zdaleka nejdražší kampaň ve své historii. Oficiálně v přepočtu za pět miliard korun, pozorovatelé však uvádějí, že to bylo ještě mnohem víc.
Ukrajinští boháči míří do politiky
KYJEV -
Se žlutými vlajkami, šátky a vestami s černým nápisem „Pora“ pochodovaly včera Kyjevem tisíce mladých lidí. Pora, dříve studentské hnutí, která má podíl na svržení Kučmova režimu, se změnila v politickou stranu.
Pora - Ukrajina. foto: Hynek Glos, Lidové noviny
Renta pro manželku prezidenta je ukázkou dvojího metru vlády. Rozdává peníze podle sympatií?
Rusko vysílá jaderný signál Západu, varuje ruský expert. Zdrženlivost Moskvy prý není neomezená
Šéfka sociální demokracie Maláčová ještě nehnula prstem. Antikomunistická kavárna už ale mobilizuje
Masy lidí místo granátů. Je Moskva po Vuhledaru tak silná, že řešením bude jen příměří za cenu územních ústupků?
Chcete mít zářivý úsměv? Vyhrajte profesionální bělení zubů doma
Toužíte po zářivém úsměvu, který dodá vašemu vzhledu sebevědomí? Nyní máte šanci si splnit sen o bílých zubech z pohodlí domova! Zapojte se do naší...