130 let

Protivládní demonstrace v Kyjevě pokračují | foto: ČTK

V Kyjevě vyrostly barikády, demonstranti blokují sídlo vlády

Evropa
  •   8:49aktualizováno  9:11
Kyjev - Několik tisíc stoupenců proevropské opozice obklopilo v pondělí ráno budovu ukrajinské vlády a zablokovalo všechny vchody. V noci na pondělí vyrostly v ulicích Kyjeva barikády ze železa, dřeva a aut. Demonstranti se další den dožadují demise vedení státu, včetně prezidenta Viktora Janukovyče.

"Musíme vydržet tady, musíme zůstat, aby revoluce zvítězila," vyzýval před půlnocí z auta uprostřed náměstí Vitalij Kličko, vůdce opoziční strany Udar. "Nevíme, kdy zaútočí," říká mladík v teplé bundě se žluto-modrou páskou na rukávu, symbolu této nové ukrajinské revoluce.

Lídr opoziční strany Úder Vitalij Kličko (vpravo)

Revoluce, která přichází po devíti letech od té oranžové. Organizátoři demonstrace vstup na takzvaný "Majdan" stále více kontrolují. "Bojíme se provokatérů," vysvětluje starší muž, který právě "velí" u vstupu.

Celou noc zůstala demonstranty obsazená i budova kyjevské radnice, kde stovky lidí přespaly v hlavních sálech. Policie už sice dala najevo, že chce radnici vyčistit, ale současně dodala, že k tomu nepoužije násilí. Toho se snaží vyvarovat i opozice.

Kličko sám během noci "dělal pořádek" u prezidentského paláce, kde po nedělním podvečerním násilném útoku panovala napjatá atmosféra a kde stály vyrovnány řady policejních těžkooděnců. Kličko uklidňuje nejen radikální demonstranty, ale hovoří i s policisty a snaží se jim vysvětlit, o co opozice usiluje.

Plánem opozice, který ohlašují na improvizované tiskovce v pět hodin ráno, je okupace vchodů všech klíčových vládních budov demonstranty, tak aby nemohl kabinet a prezident normálně fungovat a v podvečer pak další demonstrace, na kterou by podle nich mohlo dorazit přes půl milionu lidí.

Ráno bez kafe, ale s internetem v mobilu

Problémy mají i demonstranti na "Majdanu". V kavárnách a restauracích na náměstí došly během noci všechny zásoby potravin a kavárny přestaly dělat kávu, protože už také neměly z čeho. Na druhou stranu se jim dostalo podpory od jednoho z provozovatelů mobilního internetu, takže se mohou bezplatně přihlašovat do sítě. Oproti "oranžové" revoluci, která se odehrávala esemeskami, je to značný technologický pokrok.

Tisíce nespokojených Ukrajinců protestují proti rozhodnutí prezidenta Janukovyče nepodepsat asociační dohodu s EU

V Kyjevě jsou stále stovky policejních těžkooděnců a speciální jednotka Berkut. Kromě bojů kolem prezidentského paláce však v neděli večer zasáhla jen jednou a to když se nejradikálnější skupina protivládních demonstrantů pokusila povalit mnohametrový pomník Lenina, který stojí v bulváru sousedícím s Kresčatikem. Lenina se podařilo těžkooděncům uchránit, takže Kyjev o tuto "ozdobu" nepřišel.

Vláda i prezident Viktor Janukovyč zatím vypadají zaskočeni. Objevují se zprávy o odchodu poslanců vládní Strany regionů k opozici. Kabinet ve snaze uklidnit demonstranty, kteří vyšli do ulic po odmítnutí Janukovyče podepsat dohodu o asociaci s Evropskou unií, oznámil "obnovení rozhovorů s EU".

Ulice Kyjeva se změnily v bitevní pole (1. prosince):

Autoři: Luboš Palata, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás