Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ukrajinští pohraničníci mizí z Krymu, stahuje se i armáda

Ukrajinský voják zamyká bránu letecké základny v krymském Belbeku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukrajinský voják zamyká bránu letecké základny v krymském Belbeku. | foto: Reuters

KYJEV Ukrajinská pohraniční stráž stahuje své příslušníky z Krymu, sdělil ve čtvrtek novinářům na tiskové konferenci v Kyjevě zástupce šéfa ukrajinských pohraničníků Pavlo Šišolyn. Asi tisícovka pohraničníků už poloostrov okupovaný Ruskem opustila a přemístila se na sever na ukrajinskou pevninu.

"Zahájili jsme postupné přemístění našich příslušníků na území Chersonské a Mykolajivské oblasti," řekl Šišolyn bez dalších podrobností.

V evakuaci ukrajinských vojáků rovněž pokračuje velení ukrajinské armády. Ministr bez portfeje Stepan Semerak na tiskové konferenci řekl, že z rozhodnutí ministerstva obrany a Rady národní bezpečnosti a obrany byla v ukrajinském vnitrozemí zřízena stanoviště, kde budou evakuovaní vojáci dočasně pobývat. "Sami vědí kam jít a chápou to," řekl Semerak a odmítl sdělit jakékoli detaily.

ČTĚTE TAKÉ:

Náměstek ukrajinského ministra obrany Leonid Poljakov agentuře Interfax-Ukrajina řekl, že ukrajinské jednotky na Krymu jsou vystaveny soustavným ruským provokacím. Pokus ruských vojáků proniknout na simferopolské letiště Belbek zastavili podle něj ukrajinští vojáci varovnými výstřely. Ukrajinským posádkám na Krymu vyhrožují Rusové útokem a nutí ukrajinské vojáky, aby přešli na stranu okupantů.

Ruští poslanci potvrdili anexi Krymu

Ruská Státní duma, dolní komora parlamentu, ve čtvrtek ratifikovala krymsko-ruskou dohodu o připojení Krymu k Ruské federaci. Při hlasování, které proběhlo ve slavnostní atmosféře, se pro schválení smlouvy vyslovilo 443 poslanců. Podle prvních zpráv agentury ITAR-TASS se jeden poslanec hlasování zdržel, později agentura upřesnila, že hlasoval proti.

Vzpurným poslancem byl podle ruských médií Ilja Ponomarjov z menší parlamentní strany Spravedlivé Rusko. Na svém blogu krátce poté označil zábor poloostrova za "velkou politickou chybu". Ponomarjov se hlásí k radikálnímu levicovému hnutí Levá fronta a opakovaně se účastnil demonstrací proti znovuzvolení prezidenta Vladimira Putina prezidentem.

Hlasování předcházela rozprava, v níž hlavní ruské argumenty pro zábor Krymu shrnul ministr zahraničí Sergej Lavrov. Obyvatelé Krymu podle něj nemohli v rámci Ukrajiny realizovat své právo na sebeurčení zakotvené v Chartě OSN. Krymská autonomie pod Kyjevem strádala, po převratu a odstranění prezidenta Viktora Janukovyče byla možnost uplatnění práva na sebeurčení minimální, řekl ruský ministr.

Dolní komora ruského parlamentu ratifikovala krymsko-ruskou dohodu o připojení Krymu.

Dolní komora ruského parlamentu ratifikovala krymsko-ruskou dohodu o připojení Krymu.

Protiruské sankce USA a Evropské unie Lavrov označil za nelegitimní, právo k takovému kroku má podle ruského ministra pouze Rada bezpečnosti OSN, v níž má Rusko jako stálý člen právo veta.

Rozhodnutí Ukrajiny vystoupit z postsovětského Společenství nezávislých států (SNS), které Kyjev ohlásil ve středu, označil Lavrov za protiruskou propagandu. "Nikoho v SNS násilím držet nebudeme, ale rozhodnutí je v rozporu se základními zájmy ukrajinského lidu," řekl ministr. Dodal, že Ukrajina sice smlouvu o vytvoření SNS podepsala, nikdy ji ale neratifikovala.

V pátek má smlouvu o připojení Krymu ratifikovat Rada federace, tedy horní parlamentní komora. Legislativní proceduru pak završí podpis prezidenta.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...