26. listopadu 2013 16:08 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ukrajinští vysokoškoláci stávkují, v Kyjevě vyrostl stanový tábor

Protestující ukrajinští studenti | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protestující ukrajinští studenti | foto: Reuters

KYJEV Stanové městečko, ohrazené zátarasy před případným zásahem policie, vyrostlo v centru ukrajinské metropole Kyjeva. Stovky protivládních demonstrantů v něm strávily úterní noc. Tábory opozice vyrůstají i v jiných ukrajinských městech, na jihu a východě země ale úřady podobné akce zakazují. Studenti kyjevských vysokých škol v úterý vyhlásili stávku.

Nad provizorními stany nedaleko sídla kyjevské vlády vlají prapory Evropské unie jako symbol sbližování Ukrajiny s Evropou, které minulý týden zastavilo rozhodnutí kabinetu odvolat plánovaný podpis pod asociační smlouvou. Opozice považuje zastavení integračního procesu za zradu národních zájmů a ústup před tlakem Ruska. Žádá demisi vlády a nové parlamentní volby.

Stanové tábory vyrůstají i v jiných městech, zejména na západě Ukrajiny. Ve východoukrajinském Dněpropetrovsku naopak policie v noci přístřešky opozičních aktivistů demontovala. Místní soud rozhodl, že ohrožují veřejný pořádek. Zákaz demonstrací platí podle agentury Unian nejméně v šesti dalších velkých ukrajinských městech, mimo jiné v Mykolaivě, Oděse nebo Charkově.

Dav protestujících Ukrajinců v noci na úterý v centru Kyjeva napadl mikrobus ukrajinské tajné policie SBU, který údajně odposlouchával v oblasti protivládních demonstrací telefonní hovory. Uvnitř vozu bylo podle opozice několik ozbrojenců a elektronické odposlouchávací zařízení a mikrobus byl maskován vlajkami Evropské unie, uvedla agentura Unian. Při pokusu policie odrazit útok demonstrantů bylo několik lidí zraněno.

VÍCE ZDE:

Stávkující studenti

V Kyjevě v úterý vyhlásili čtyřdenní stávku posluchači dvou místních univerzit, včetně hlavní státní Univerzity Tarase Ševčenka. Studenti se během dne připojí k demonstraci, která od čtvrtka prakticky nepřetržitě pokračuje na centrálním kyjevském Evropském náměstí.

Od účasti na demonstraci se dnes pokusil je odradit ukrajinský ministr školství Dmytro Tabačnyk, který stávkující varoval před provokatéry a narušiteli veřejného pořádku. "Určité politické síly chtějí kvůli vlastním ambicím vyhnat studenty na barikády," uvedl ministr v prohlášení a varoval "horké hlavy" před neuváženými akcemi proti vládě.

Ukrajinský ministr vnitra Vitalij Zacharčenko dnes novinářům řekl, že policisté vůči protestujícím nepodnikají žádné násilné akce. Snaží se jen čelit provokacím, jež podle ministra vyvolávají zejména opoziční poslanci parlamentu.

"Právě oni začali budovat stanový tábor, nikoli Kyjevané," dodal Zacharčenko. Mezi osobami, které v minulých dnech policie při střetech v centru města zadržela, podle ministra převažují aktivisté opoziční národně orientované strany Svoboda.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz