5. března 2015 12:30, aktualizováno  13:14 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ukrajinu bude před agresí chránit o třetinu více vojáků, rozhodl Kyjev

Ukrajinští vojáci (ilustrační fotografie). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukrajinští vojáci (ilustrační fotografie). | foto: Reuters

KYJEV Ukrajinský parlament ve čtvrtek schválil zákon, který umožňuje rozšířit početní stav armády zhruba o třetinu. Právní akt vstoupí v platnost poté, co ho podepíše prezident Petro Porošenko, který tak nepochybně učiní, neboť návrh Nejvyšší radě sám předložil. Premiér Arsenij Jaceňuk v lednu sdělil, že připravený návrh počítá se zvýšením početního stavu ukrajinských ozbrojených sil o 68 000 lidí.

S rozšířením armády souhlasilo 270 zákonodárců, přičemž nutná byla podpora alespoň 226 členů parlamentu. Právní předpis podle citace agentury Ukrinform uvádí, že početní stav se stanovuje v rozsahu, „který nepřekračuje 250 000 lidí, z toho 204 000 vojáků“.

Zákon ovšem rovněž stanoví, že se velikost armády může v určitém období na základě prezidentem vyhlášené mobilizace zvýšit o osoby povolané k výkonu vojenské služby.

Ruské manévry

Ruské ministerstvo obrany ve čtvrtek informovalo o dalším rozsáhlém cvičení sil protivzdušné obrany na jihu Ruska.Ministerstvo sdělilo, že manévry se konají ve výcvikových prostorech Jižního, Severokavkazského a Krymského federálního okruhu a potrvají do 10. dubna. Je do nich zapojeno více než 2000 příslušníků armády a na 500 jednotek zbraní, včetně různých druhů protiletadlových střel. Cvičení se podle agentury Interfax koná i na ruských vojenských základnách v Arménii, v gruzínských separatistických oblastech Abcházie a Jižní Osetie a také na ukrajinském Krymském poloostrově, který Rusko loni v březnu anektovalo.

Ve zdůvodnění zákona se uvádí, že toto rozšíření ozbrojených sil je nezbytné „k včasnému vytvoření a nasazení určitých seskupení vojsk k odražení ozbrojené agrese a likvidaci ozbrojeného konfliktu“.

Křehké příměří

Mluvčí armády Vladyslav Selezňov podle agentury Reuters ve čtvrtek ráno zopakoval, že jsou to vzbouřenci, kdo pokračuje v porušování dojednaného klidu zbraní. Dodal, že ukrajinské jednotky při střetech s rebely přišly za uplynulých 24 hodin o jednoho vojáka a další byl zraněn. Tiskové středisko armádní operace v Donbasu mezitím oznámilo, že vzbouřenci od čtvrtka porušili příměří čtyřicetkrát. Údajně pálili nejen na pozice armády, ale i na civilní obyvatelstvo a použili přitom ruční zbraně, minomety i děla.

Nejintenzivněji se prý opět střílelo u Doněcka, kde se ocitly pod palbou zejména obce Pisky a Avdijivka. Neklidno bylo i ve směru na Mariupol, kde se prý povstalci s minomety a obrněnými vozidly pěchoty zaměřili na obec Šyrokyne.

Poradce ministra vnitra Zorjan Škirjak uvedl, že povstalci nejenže nedodržují příměří, ale navíc stahují svoje síly k Mariupolu. Rusko by přes toto město a pás území podél pobřeží mohlo získat pozemní koridor k anektovanému Krymu. „Nemá smyslu mluvit o nějakém příměří ze strany rebelů. Nestahují zbraně, nedodržují zastavení palby, pokračují v přemísťování jednotek a ve zvyšování počtu tanků a raketometů,“ řekl Škirjak podle Reuters.

Představitelé proruských separatistů se ve čtvrtek k situaci v terénu zatím nevyjádřili, ale z nerespektování minských dohod opakovaně obviňují Kyjev. Vláda podle nich zatím nestáhla všechny těžké zbraně, a proto rebelové hrozí návratem své těžké výzbroje na bojiště, pokud armáda odsun neuspíší.

Dohoda uzavřená v únoru v Minsku za účasti prezidentů Ukrajiny, Ruska a Francie a německé kancléřky mimo jiné předpokládá zastavení palby a stažení těžkých zbraní od frontové linie na východě Ukrajiny. Ozbrojený konflikt v této oblasti si už vyžádal na 6000 mrtvých.

Znepokojená Moskva

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Alexandr Lukaševič ve čtvrtek sdělil novinářům, že Moskva je znepokojena úvahami o možných dodávkách amerických zbraní Ukrajině.„Ruské ministerstvo zahraničí je vážně znepokojeno informacemi o záměru USA zahájit rozsáhlé dodávky zbraní na Ukrajinu... Dodávky výzbroje nejen hrozí zhroucením příměří a novou eskalací na jihovýchodě, ale také ohrožují bezpečnost Ruské federace, o čemž jsme už opakovaně hovořili,“ řekl mluvčí.

Lukaševič rovněž uvedl, že se do Javorivského výcvikového prostoru ve Lvovské oblasti na západě Ukrajiny přesouvá z Itálie 300 příslušníků 173. výsadkové brigády ozbrojených sil USA. Tato jednotka má prý cvičit ukrajinské vojáky v „používání zámořské vojenské techniky“. „Takže američtí vojáci jsou už na Ukrajině. Je zřejmé, že vůbec nemají v úmyslu přinést do této země mír,“ prohlásil ruský mluvčí.

Odřiznout Putina jako rakovinu

Situaci na východě Ukrajiny, ruské roli v ukrajinské krizi a případnému poskytnutí zbraní Kyjevu se v posledních dnech intenzivně věnuje americký Kongres. Středečního slyšení v jednom ze senátních výborů se mimo jiné zúčastnil i čelný představitel ruské opozice Garri Kasparov, který důrazně vyzval k rozšíření izolace ruského prezidenta Vladimira Putina a k vyzbrojení Ukrajiny.

„Nemůžete vyjednávat s rakovinou. A jako rakovinu musejí být Putin a jeho elita odříznuti,“ prohlásil bývalý šachový velmistr, zjevně rozzlobený nedávnou vraždou svého přítele a dalšího předáka ruské opozice Borise Němcova v Moskvě. V souvislosti s tímto zločinem také zdůraznil, že „Putin a jeho elita si po 15 letech u moci myslí, že mohou dělat všechno, že není žádná červená čára“.

Lidovky.cz, ČTK

Hyundai Tucson 2,0 CRDi...
Hyundai Tucson 2,0 CRDi...

r.v. 2007, naj. 151 016 km, diesel
136 666 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz