Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 2 °C občasný déšť Předplatné LN
28. března 2018 10:33, aktualizováno  14:08 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Slovensko povolalo svého velvyslance do vlasti. Kvůli kauze Skripal

Miroslav Lajčák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Lajčák | foto: Lidové noviny

BRATISLAVA/KYJEV Slovensko v souvislosti s otravou bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii na neurčitou dobu povolalo svého velvyslance v Moskvě na konzultace do vlasti. Novinářům to ve středu řekl slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák.

Ministr zároveň nevyloučil, že se Bratislava nakonec přidá k většině členských zemí a k dalším států, které již vyhostily ze svého území ruské diplomaty. „Za 25 let jsme nikdy nepovolali našeho velvyslance v Moskvě na konzultace. Je to vážný diplomatický krok,“ řekl Lajčák po jednání bezpečnostní rady státu a vlády, které se kauzou Skripala zabývaly.

Slovenská diplomacie si ještě v úterý předvolala ruského velvyslance na Slovensku, což prezident Andrej Kiska v reakci označil za nedostatečný krok.

Slovensko bude podle Lajčáka dále analyzovat vzniklou situaci, která by mohla vyústit až k vyhoštění ruských diplomatů ze Slovenska. „Je třeba jednat s chladnou hlavou. Rozhodneme se na základě informací od spojenců a od našich zpravodajských služeb. Tohle není závod,“ řekl Lajčák.

Šéf slovenské diplomacie dříve během dne po schůzce s britským velvyslancem na Slovensku uvedl, že Bratislava zváží další kroky v kauze Skripala v závislosti na reakci Moskvy.

Podle slovenského listu Sme má ruské velvyslanectví na Slovensku nejpočetnější diplomatický personál ze všech ambasád v zemi pod Tatrami. Deník také napsal, že slovenská tajná služba SIS v uplynulých měsících získala souhlas soudu ke sledování nejméně pěti telefonních čísel, které používá ruské velvyslanectví na Slovensku.

Ukrajinu opouští 13 ruských diplomatů

Z otravy Skripalových Londýn obviňuje Moskvu. Řada unijních států včetně Česka a také další země, mimo jiné Spojené státy a Kanada, v pondělí koordinovaně ohlásily vyhoštění ruských diplomatů. Rusko chce na tyto kroky reagovat recipročním způsobem.

S Ukrajinou se ve středu loučí třináct ruských diplomatů a jejich rodin, které Kyjev vyhostil ze solidarity s Velkou Británií obviňující Rusko z útoku armádním jedem na zběhlého agenta Sergeje Skripala. Ukrajina vypověděla Rusy za přísnějších podmínek než většina zemí, které se do hromadné diplomatické odvety zapojily. Na odchod z Ukrajiny měli Rusové jen 48 hodin.

Podle agentury TASS diplomati neodjíždějí z Ukrajiny hromadně, ale každý po svém. Někteří autem, jiní letecky nebo vlakem. Vyhoštění se týká nejen členů velvyslanectví v Kyjevě, ale i pracovníků konzulátů ve Lvově, Oděse a Charkově.

Ukrajina chce vytrestat Rusko za Krym

Ukrajinské ministerstvo zahraničí se rozhodlo vyhostit největší počet ruských diplomatů po USA a Británii.P odle ukrajinských médií má gesto signalizovat sounáležitost země se Západem a zároveň vytrestat Moskvu za její podporu donbaských vzbouřenců a za anexi Krymu z roku 2014.

Podle ruských diplomatů rozhodnutí o vypovězení zkomplikuje již nyní obtížný dialog obou zemí a neprospěje dosažení míru na východě Ukrajiny. „S lítostí konstatujeme, že ukrajinské vedení bez přihlédnutí k reálnému stavu věcí podpořilo provokační kampaň inspirovanou Londýnem, jejímž cílem je zvýšení napětí a roztáčení konfrontační spirály,“ komentovalo diplomatickou roztržku ruské velvyslanectví v Kyjevě.

ČTK
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...