13. března 2017 12:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ukrýval se i v ČSSR, teď mu hrozí třetí doživotí. V Paříži začal soud s 'Šakalem'

Terorista Carlos Šakal, vlastním jménem Ramírez Sánchez | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Terorista Carlos Šakal, vlastním jménem Ramírez Sánchez | foto: Reuters

PAŘÍŽ/PRAHA Ve Francii v pondělí začíná soudní proces s venezuelským teroristou Ilyichem (Iljičem) Ramírezem Sánchezem kvůli atentátu v centru Paříže v roce 1974. Sedmašedesátiletý muž, který je známý spíše pod přezdívkami Carlos či Šakal, si již ve Francii odpykává doživotní vězení za řadu vražd a útoků, které v zemi spáchal nebo zorganizoval.

Rodiny obětí po soudním procesu volají už několik desetiletí. Cílem tohoto procesu je vyjasnit okolnosti útoku a splnit očekávání obětí, poznamenala agentura AFP. Proces má trvat tři týdny.

„Konečně došlo na proces! Oběti čekají tak dlouho na to, aby Carlos byl uznán vinným a odsouzen. Rány obětí se nikdy nezahojily,“ prohlásil advokát Georges Holleaux, který zastupuje vdovy po dvou zabitých mužích a další tehdy nějak poškozené osoby.

Carlos, který odmítá označení terorista a považuje se za bojovníka proti imperialismu, se po příchodu do sálu usmíval. Rozhlédl se po přítomných a poslal symbolické polibky novinářům. Políbil také ruku své advokátky a současně manželky Isabelly Coutantové-Peyreové, která si žalářovaného teroristu vzala v roce 2001 při církevním obřadu za muže.

V aktuálním procesu viní francouzská prokuratura teroristu ze dvou vražd prvního stupně. Pokud bude shledán vinným, může dostat již třetí trest doživotního vězení, napsala agentura AP. Mělo by jít o jeho poslední nerozřešený trestný čin. Podle amerického serveru Usa Today Šakalovi už další soudní stání hrozit nebudou.

Carlos čelí obvinění, že 15. září 1974 hodil odjištěný granát v nákupním centru Publicis, které bylo na rohu třídy Saint-Germain a ulice Rennes. Podle žaloby se tak snažil tlačit na francouzskou vládu, aby osvobodila jednoho zadrženého levicového radikála podezřelého z terorismu. Vláda po útoku granátem v centru Paříže podle AFP ustoupila a zatčeného propustila.

Přiznal se, pak to vzal zpět

Terorista se v roce 1979 v rozhovoru v arabských médiích přiznal, že granát hodil, po dopadení v roce 1994 ale čin popřel. Hrozí mu doživotní vězení. Carlosova obhájkyně se snažila procesu zabránit tvrzením, že projednávání případu po tak dlouhé době s již odsouzenou osobou nemá význam.

„K čemu je soudní proces tak dlouho po těch událostech?“ ptala se Šakalova advokátka a manželka. Justice ale s odvoláním na teroristickou povahu útoku její argumenty a žádost zamítla.

Terorista zvaný Carlos či Šakal se svou manželkou a advokátkou v jedné osobě...
Kdysi obávaný terorista Carlos aliaš Šakal stane opět před soudem

Případ trvá několik desetiletí, protože kvůli nedostatkům důkazů jej nejprve francouzské úřady uzavřely. Teroristovi právníci dokázali úspěšně vznášet obstrukce v každé fázi přípravného řízení. Znovuotevřen byl proces až poté, co byl v roce 1994 dopaden v Súdánu a předán Francii.

Carlos byl téměř 20 let nejhledanějším teroristou světa. V 70. a 80. letech se skrýval mimo jiné v řadě tehdejších komunistických zemí a několikrát přicestoval i do Československa. Jeho teroristickou kariéru ukončila v srpnu 1994 v Súdánu banální operace, údajně liposukce, po níž byl ještě pod vlivem anestetik súdánskou policií předán Francii.

Francouzský soud pak na Štědrý den 1997 Carlose odsoudil k doživotnímu vězení za účast na sérii bombových útoků v Paříži, Marseille a dvou vlacích. V letech 1982 a 1983 vedly ke smrti 11 lidí a 150 zraněným. K doživotí byl nyní sedmašedesátiletý Carlos odsouzen i podruhé, za vraždu tří mužů, včetně dvou policistů, z roku 1975.

fasJakub Fajnor, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz