Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Umělá inteligence odhalila 142 nových obrazců na planině Nazca. Geoglyfy zůstávají nevysvětlené

Svět

  16:11
LIMA/PRAHA - Japonským vědcům se za pomoci umělé inteligence podařilo objevit více než sto nových obrazců na náhorní plošině v Peru. Jsou mezi nimi lidské postavy, hadi či ryby. Vědci tak upozorňují, že by se měly tzv. geoglyfy lépe prozkoumat a především lépe chránit.

Podle vědců je na tomto geoglyfu lidská postava. foto: Yamagata University

Náhorní plošina jihoamerického Peru je již mnoho let předmětem spekulací mnoha odborníků ale i záhadologů. Planina Nazca totiž skrývá stovky obrazců tvořených světlými liniemi, které vznikly vyrytím do země a odstraněním tmavšího vulkanického povrchu. Někteří věří, že zde byly přistávací dráhy mimozemských plavidel či zde původní domorodé obyvatelstvo vítalo božstva z vesmíru.

Obrovské obrazce, které jsou zřetelné pouze při pohledu z výšky, totiž vědci stále nebyli schopní objasnit. Poslední výzkum zde prováděl tým japonských odborníků z univerzity Jamagata, jenž objevil 142 nových geoglyfů. Ty měly vzniknout mezi rokem 100 př.n.l. a 300 n.l.

Z takovýchto snímků byla umělá inteligence schopná extrapolovat obrazce - zde...

Z takovýchto snímků byla umělá inteligence schopná extrapolovat obrazce - zde had a dvě lidské postavy.

Obrazec hada se dvěma lidskými postavami.

Obrazec hada se dvěma lidskými postavami.

Odborníci publikovali výsledky práce na univerzitním webu. Práce byla založená na snímcích s vysokým rozlišením a využitím umělé inteligence, která identifikovala nové obrazce.

Tato metoda, jak vysvětlují vědci, pomáhá odhalit nové linie na pláních v mnohem větším měřítku. Zároveň by měla napomoci odborníkům, aby lépe pochopili rozložení linií na desce Nazca a urychlili ochranné práce. Obrazce patří do světového dědictví UNESCO a podle týmu japonských vědců postupně chátrá.

V okolí peruánské desky se totiž neustále rozšiřují města, která ochranné práce ovlivňují. Profesor Masato Sakai, hlavní autor studie a vědec na oddělení kulturní antropologie a archeologie na japonské univerzitě, začal svůj výzkum již v roce 2004. „Stále je však co objevovat,“ dodal v práci Sakai.

Vědci tvrdí, že tento obrazeec symbolizuje rybu.
Obrazec na tomto snímku připomíná papouška.

První linie na desce Nazca byly objeveny v roce 1927. Geoglyfy v oblasti přibližně 20 na 15 kilometrů se staly součástí světového dědictví v roce 1994 a v té době bylo objeveno pouze třicet obrazců. Většinou jde o vyobrazení postav, zvířat a rostlin.

Náhorní plošina Nazca o rozloze několika set kilometrů čtverečních je dnes sice pouštní oblastí, ale je zřejmé, že v období přibližně 200 př. n. l. – 800 let n. l. byla zemědělsky využívána indiány kultury Nazca. Současné znalosti této kultury jsou poměrně skromné, protože se nedochovaly žádné písemné památky a samotný zánik této civilizace není zcela vyjasněn.

Záhadný vznik

Samotný způsob tvorby těchto obrazců je velice snadný. Stačí odstranit několik centimetrů povrchové tmavě zbarvené horniny a objeví se světlý vápencový nebo pískovcový podklad. K vytvoření jednoho obrazce prý stačí pouze několik hodin práce menší skupiny lidí.

Problematická je však pro „tvrůrce“ zejména prostorová představivost. Jak mohly být vytvořeny bez pohledu shora? I dnes používají turisté, kteří chtějí tyto geoglyfy pozorovat, buď letadla nebo vrtulníky.

Je zřejmé, že ani sami tvůrci obrazců je nemohli pozorovat v celku, i když někteří badatelé vyslovili domněnku, že Indiáni kultury Nazca mohli používat například jednoduché balony na teplý vzduch nebo velké draky, které by mohly unést jednoho člověka.

Teorií, proč obrazce vznikly, je celá řada. Podle českých akademiků mohly být geoglyfy pozůstatkem pracovních ploch. Jiní vědci tvrdí, že by mohlo jít o obrovský astronomický kalendář, zavlažovací systém, či náboženská rituální místa.

Svá vysvětlení ale mají i mnohem méně fundovaní záhadologové. Například spisovatel Erich von Däniken tvrdí, že zde přistávala mimozemská plavidla.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat