Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Umělkyně rozesílala selfie svých genitálií. Japonsko ji poslalo za mříže

Japonská umělkyně Megumi Iragaši vytvořila kajak ve tvaru své vagíny. Sponzorův... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Japonská umělkyně Megumi Iragaši vytvořila kajak ve tvaru své vagíny. Sponzorův... | foto: TwitterReprofoto

TOKIO/PRAHA Japonská umělkyně Rokude Našiko skončila ve vězení poté, co svým příznivcům rozeslala snímky svých genitálií. Chtěla se jim tak odvděčit za peníze, jimiž sponzorovali její nejnovější výtvor: kajak ve tvaru umělčina pohlavního orgánu. V očích japonských úřadů tím porušila zákon: nyní čelí obvinění ze šíření obscénního materiálu a hrozí jí až dva roky za mřížemi.

Japonská umělkyně Megumi Igaraši proslula artefakty vytvořenými z odlitků vlastních genitálií. Svým provokativním dílem chce bojovat proti v japonské společnosti hluboce zakořeněné tabuizaci ženské sexuality. Právě ta stála na počátku její umělecké kariéry, popisuje žena, jež vystupuje pod pseudonymem Rokude Našiko.

„V médiích vagínu nikdy neukazují. Takže jsem nevěděla, jak normálně vypadá. Dělalo mi starosti, jestli ta moje není divná. Proto jsem vyrobila svůj první odlitek,“ vysvětluje.

Od jednoduché formy Igaraši brzy přešla ke komplikovanějším výtvorům (na některá z děl Rokude Našiko se můžete podívat ZDE). Kvůli jednomu z svých nejpracnějších kousků, žlutému kajaku přezdívanému „pussy boat“, se však dostala do hledáčku japonské policie.

PSALI JSME:

Nákladnou výrobu plavidla totiž financovala formou stále populárnějšího crowdfundingu: umělec požádá své příznivce o sponzorství výměnou za odpovídající odměnu. Tou byly v tomto případě snímky umělčiných genitálií a digitální data potřebná k vytvoření 3D modelu jejího pohlavního orgánu. Igaraši prostřednictvím kampaně vybrala přes milion jenů (přibližně 200 tisíc korun) a přibližně třicítce dárců se v souladu se svým slibem odvděčila, napsal britský list The Guardian.

Místo historky zatčení

Jenže o víkendu vnikla do domu dvaačtyřicetileté pop artové umělkyně policie. Igaraši si zprvu myslela, že se zajímají pouze o její kontroverzní díla, která mají za úkol zabavit. „Nejdřív jsem se smála, vůbec jsem nečekala, že mě zatknou. Dokonce i když zabavovali moje věci, říkala jsem si: ‚Tohle bude dobrá historka.‘ Pak mě ovšem spoutali a zatkli. Teď jsem rozzuřená,“ řekla agentuře Reuters.

Na základě obvinění ze šíření obscénních materiálů je nyní umělkyně ve vazbě. Hrozí jí až dvouletý trest vězení a pokuta ve výši 2,5 milionu jenů (500 tisíc korun). Igaraši trvá na tom, že je nevinná. „Japonsko zůstává společností, v níž jsou ti, kteří chtějí vyjadřovat ženskou sexualitu, umlčováni, zatímco mužská sexualita je až příliš tolerovaná,“ tvrdí. 

Podle její obhájkyně Kazujuki Minami rozvířil případ debatu o ženských právech a svobodě uměleckého vyjadřování. Výnos japonského Nejvyššího soudu z roku 1951 definuje obscenitu jako cosi, co povzbuzuje sexuální touhu a protiví se tomu, jak běžný člověk chápe sexuální stud a morálku. Vágní vymezení pojmu staví případ na tenký led, podotýká Kazujuki Minami. Klíčovým bodem případu bude určit, zda mají být ženské genitálie samy o sobě považovány za necudné, říká.

ČTĚTE TAKÉ:

Osvoboďte Rokude!

Za okamžité propuštění uvězněné umělkyně se zasazují tisíce lidí. Pod online petici, jež požaduje její osvobození, svůj podpis připojilo už přes 17 000 lidí. Stoupenci Igaraši mají za to, že její perzekuce je nejen absurdní, ale i pokrytecká. Japonský pornografický průmysl patří k nejbujnějším na světě, přestože je regulován trestním zákoníkem ještě z počátku 20. století, podotýká The Guardian.

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!