Neděle 17. ledna 2021svátek má Drahoslav -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Unavit, zastrašit, zdiskreditovat. Navalnyj se sžil se svou rolí psance

Vůdce ruské opozice Alexej Navalnyj na demonstraci vyzval občany, aby vyšli do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vůdce ruské opozice Alexej Navalnyj na demonstraci vyzval občany, aby vyšli do... | foto: Reuters

MOSKVA/PRAHA Dalších třináct stoupenců opozičního předáka Alexeje Navalného bylo ve středu zadrženo policií ve Vladivostoku. O zatýkání v nejvýchodnější části Ruska informuje skupina „Komanda Navalnogo“ na ruské sociální síti v Kontaktě. I když Navalného ústřední volební komise nepustila k volbám, hraje v nich tento muž jednu z hlavních rolí.

Podle Dmitrije Gulťjajeva, člena opozičního štábu ve Vladivostoku, policie zahájila razie ve středu už kolem šesté hodiny ráno, kdy zabouchala na devatery dveře. Tři aktivisty odvezla s sebou. Před domem samotného Gulťjajeva hlídkuje nyní policejní vůz. Někteří stoupenci Navalného raději opustili spěšně své domovy a skrývají se.

Den před tím na opačném konci země, na moskevském letišti Šeremetěvo, zatkli tiskovou mluvčí Navalného Kiru Jarmyšovou a šéfa internetové televize Navalnyj Live Ruslana Šaveddinova. Oba celou noc na policejní služebně vysvětlovali, proč v neděli 14 hodin bez přestávky přenášeli protestní občanská shromáždění svolaná právě Navalným.

Oficiální ruská média o zatýkání neinformují. Projekty Navalného i jeho osobu prakticky ignorují. A to přesto, že právník a bloger je nejviditelnějším představitelem ruské opozice. I když nebyl zaregistrován jako prezidentský kandidát, v boji o nejvyšší funkci hraje významnější roli než většina kandidátů, kteří se sice souboje o Kreml 18. března 2018 zúčastní, ale pouze v roli „křoví“.

Včera měli kandidáti poslední možnost odevzdat volební komisi archy s podpisy občanů. Navalnyj už žádné neshání, protože byl ze soutěže vyloučen. Volební kampaň přišla o výraznou osobnost a stala se tak nudnou, že v Kremlu dostali strach, aby k urnám vůbec někdo dorazil.

Stojaté vody rozhýbal Navalnyj právě o tomto víkendu, když začal realizovat svůj nápad vyhlásit stávku voličů. Ten se v jeho hlavě zrodil ve chvíli, když pochopil, že ho ústřední volební komise kvůli podmínce, kterou mu soud udělil za údajné podvody a finanční machinace, k volbám nepustí. Tehdy změnil taktiku.

Policie odvádí ruského opozičního předáka Alexeje Navalného z demonstrace na...
Protest na podporu bojkotu březnových prezidentských voleb.

Namísto výzev, aby mu lidé dali svůj hlas, přesvědčuje voliče, aby volby ignorovali, neboť nejsou ani svobodné, ani napínavé – nikdo nepochybuje o vítězství stávající hlavy státu Vladimira Putina, což mohou někteří Rusové vyhodnotit tak, že nestojí za to nikam chodit.

Navalnyj by podle sociologů ale neměl šanci, ani kdyby se voleb jako kandidát účastnit mohl. A proto někteří komentátoři tvrdí, že role psance a vyloučeného je pro jeho politickou kariéru výhodnější, než dvě procenta, která by mohl ve volbách získat.

Každopádně Navalnyj projevuje notnou dávku politické kreativity a vytrvalosti. Své týmy, které vytvořil po celé Ruské federaci, přeměnil bleskově z předvolebních štábů ve štáby organizující akce občanské nepokory.

Bojkot voleb

V neděli se do nich zapojili občané v desítkách ruských měst. Policie 371 osob zatkla. Většinu z nich sice už propustila, ale teď pokračují razie v domech hlavních organizátorů akcí. Ty potřebuje Kreml do 18. března neutralizovat. Protože ta hlavní akce je naplánována na stejný den jako prezidentské volby: jejich bojkot. 

Navalnyj je výjimečně organizačně schopný, jako jeden z prvních v Rusku začal využívat internet a sociální sítě ke svolávání demonstrací i ke zveřejňování korupčních afér včetně soukromých účtů vysokých státních činitelů.

I to je důvod, proč má nejvíce sympatizantů mezi mladými lidmi, často i mezi žáky základních škol. I proto v některých z nich jsou mladí lidé, kteří se účastní demonstrací Navalného, zváni na kobereček.

Například v Baškirsku na Ufimské státní univerzitě se mezi studenty šíří zpráva, že za aktivity na podporu Navalného může následovat dokonce vyloučení. Na některých středních školách se konají „osvětové hodiny“, kde pedagogové studentům vysvětlují, proč není vhodné se mítinků účastnit. Navalnyj ale mluví s mladými lidmi jiným jazykem než pedagogové a zdá se, že mu rozumějí.

Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky

Nebojí se říct, že je autistka. A v závodním tahači Aliyyah Koloc láme rekordy

Aliyyah Kolocová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je poněkud jiná, než obvykle bývají její vrstevnice. Je jí šestnáct, přesto se závodním tahačem už po letišti svištěla...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Bohuslav Sobotka před svým bytem. (12. ledna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó
Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó

Ochutnejte s námi lahodné polévky Prestó. Stačí je jen otevřít a ohřát, takže jsou na stole raz dva. Přihlaste se do velkého testování a poznejte...