23. dubna 2017 16:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Unavovalo mě volit levici, nebo pravici, říká Francouzka z Macronova týmu

Francouzský prezidentský kandidát Emmanuel Macron se zastavil s rodinou poté,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzský prezidentský kandidát Emmanuel Macron se zastavil s rodinou poté,... | foto: ČTK

PAŘÍŽ (od zvláštního zpravodaje LN) Ve Francii probíhá ve vypjaté atmosféře první kolo prezidentských voleb. Voliči se rozhodují mezi jedenácti kandidáty. Jedním z největších favoritů na vítězství je liberál Emmanuel Macron. Mladá Francouzka Flora se jej rozhodla podpořit a pomoci mu ve volebním štábu.

LN: Proč jste se přidala k volebnímu týmu Emmanuela Macrona?
Velmi se mě dotýká evropský projekt a už mě unavovalo pořád volit levici nebo pravici, které vždy zničily to, co se zavedlo v předchozích letech. Program pana Macrona mi přišel sociálně pokrokový a pro mě i mé přátele je důvěryhodný a myslím, že je důležitý pro naši pro budoucnost.

LN: Je to vaše první politické angažmá?
Ano, je to poprvé, co jsem se takto zapojila. Politika mě vždy zajímala a chodila jsem k volbám, do žádného hnutí jsem se ale až dosud nezapojila.

LN: Řekněte mi něco o sobě...
Jmenuji se Flora, pocházím z Marseille v regionu Provence-Cote d ́Azur, je mi 27 let a jsem sama sobě šéfem. Pracuji na internetu, tedy v digitální sféře.

LN: Co přesně máte na starosti tady?
Doprovázím sem lidi a starám se o to, aby vše proběhlo v pořádku.

LN: Jak se díváte na letošní prezidentskou kampaň?
Byla složitá, víc bych to ale v tuto chvíli nechtěla komentovat, uvidíme večer.

Prezidentské volby ve Francii

Ve francouzských prezidentských volbách již odvolilo všech 11 kandidátů. Průběh ostře sledovaných voleb zatím nenarušil žádný bezpečnostní incident, jen po krátké evakuaci byly znovu otevřeny volební místnosti v Saint-Omer na severu a v Besançonu na východě země. V hojném počtu hlasují Francouzi v zahraničí.

Většina z 11 kandidátů volila ještě před polednem, včetně centristy Emmanuela Macrona, krajně pravicové Marine Le Penové a kandidáta tradiční pravice Françoise Fillona. Jako poslední ze čtveřice favoritů vhodil svůj hlas v desátém pařížském arrondissementu zástupce krajní levice Jean-Luc Mélenchon. Kandidát dosud vládních socialistů Benoit Hamon, který podle průzkumů nemá šanci na postup do druhého kola, hlasoval na pařížském předměstí Trappes.

Milan Rokos

Autor

Milan Rokosmilan.rokos@lidovky.czČlánky

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz