Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

UNESCO vyřadilo ze seznamu karneval v belgickém Aalstu. Pořadatelé čelili obvinění z antisemitismu

UNESCO v minulosti ocenilo jeho podvratnou atmosféru a to, jak lidé karnevalový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy UNESCO v minulosti ocenilo jeho podvratnou atmosféru a to, jak lidé karnevalový... | foto: Wikimedia/Wikisid: CC BY 3.0

Bogotá  Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO) vyřadila ze svého seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva karneval v belgickém Aalstu. Jeho pořadatelé totiž kvůli maskám karikujícím židy čelili obvinění z antisemitismu.

Podle UNESCO se podpora takové akce neslučuje s principy organizace. Starosta Aalstu kritiku odmítá a o vyřazení ze seznamu UNESCO sám požádal. Podle něj jen tak může město dál bez cenzury pokračovat v tradici průvodů, které jsou proslulé satirickými maskami a nekorektním humorem.

Karneval v Aalstu, jehož tradice je dlouhá přes 600 let, byl na seznam...

Karneval v Aalstu, jehož tradice je dlouhá přes 600 let, byl na seznam nehmotného dědictví zařazen v roce 2010.

„UNESCO hájí své základní principy důstojnosti, rovnosti a vzájemného respektu mezi lidmi a odsuzuje všechny formy rasismu, antisemitismu a xenofobie,“ stojí v prohlášení, které v pátek na svém zasedání v kolumbijské metropoli Bogotě přijal mezivládní výbor této organizace. Podle něj je opakované používání rasistických a antisemitských vyobrazení a masek v průvodu nepřijatelné.

Karneval v Aalstu, jehož tradice je dlouhá přes 600 let, byl na seznam nehmotného dědictví zařazen v roce 2010. UNESCO tehdy ocenilo jeho podvratnou atmosféru a to, jak lidé karnevalový průvod využívají jako možnost satiricky komentovat aktuální události.

Loni v březnu ale vzbudil rozruch jeden z alegorických vozů v karnevalovém průvodu, na němž byly umístěny karikatury dvou židů s pejzy, kteří šlapou po pytlích s penězi. Podle židovských organizací šlo o antisemitské zobrazení, pořadatelé ale masky bránili s poukazem na tradici často nevybíravého humoru, jehož terčem jsou i představitelé různých náboženství.

Starosta Aalstu Christoph D’Haese tvrdil, že obvinění z antisemitismu je urážlivé a že dotyční kritici nemají smysl pro humor. Belgická vláda nicméně nakonec sama požádala UNESCO, aby karneval ze seznamu nehmotného dědictví vyřadilo, důvod pro tento krok ale neuvedla.

Na svém současném zasedání výbor UNESCO na prestižní seznam památek zapsal například alpinismus, slovenské drátenictví či tradiční thajské masáže.

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...