Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

UNESCO vyškrtlo Drážďany ze seznamu světového dědictví

Svět

  21:06
SEVILLA/BERLÍN - Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) kvůli kontroverzní stavbě mostu vyškrtla labské údolí v Drážďanech ze Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví. Rozhodl o tom výbor UNESCO na svém zasedání ve španělské Seville a novináře o tom informoval vrchní ředitel ministerstva kultury Zdeněk Novák. Je to teprve podruhé, kdy byla nějaká památka ze seznamu vyřazena.

Drážďany foto: ČTK

Budovaný most podle výboru nevratně rozdělí téměř 20 kilometrů dlouhé labské údolí a zničí jeho kulturní krajinu. Z 21 států zastoupených ve výboru pro vyškrtnutí podle agentury DPA hlasovalo 14 členů, pět bylo proti a dva hlasy byly neplatné. Německo ve výboru svého reprezentanta v současnosti nemá.
Drážďany
Německý ministr kultury Bernd Neumann vyjádřil nad vyřazením Drážďan z prestižního seznamu politování a posteskl si, že se obě strany nebyly schopné dohodnout na kompromisu. "Navzdory tomuto politováníhodnému vývoji radím zachovat klid," mírnil emoce, které dnešní rozhodnutí UNESCO může v Německu vyvolat.

Západní soused Česka měl dosud na seznamu 33 památek.
Údolí bylo na seznam zapsáno v roce 2004, už o dva roky později ho ale UNESCO umístilo mezi ohrožené památky. Loni dala organizace saské metropoli ultimátum, že unikátní soubor přírodních a stavebních památek na březích Labe z prestižního seznamu zcela vyškrtne, pokud Drážďany stavbu mostu u
Lesního zámečku nezastaví. Jako náhradní variantu UNESCO opakovaně doporučovalo, aby místo mostu vznikl tunel. To ale město odmítlo s poukazem na vyšší náklady i ekologické škody, které by si ražba tunelu vyžádala.
Drážďany, Projekt mostu
Most přes Labe u Lesního zámečku je podle radnice v Drážďanech nutný, aby se ulevilo dopravě v přetíženém historickém centru, které je také památkově chráněno. Požadavkům světové organizace se pokusila vyhovět alespoň tím, že místo původního masivního mostu připravila projekt zeštíhlené verze.
Drážďany
Stavba více než 600 metrů dlouhého mostu začala před dvěma roky a dokončena má být v roce 2011. Náklady na ni byly vyčísleny na 156 milionů eur (přes čtyři miliardy korun), z nichž už 37 milionů bylo prostavěno. Obyvatelé saské metropole si stavbu odhlasovali v roce 2005 v referendu, které je pro orgány města závazné.  Německé soudy v minulosti potvrdily, že výstavba
mostu je legální.

Ohrožené památky UNESCO


Minaret a archeologické pozůstatky Jam (Afghánistán), opevněné město Baku spolu s Palácem Širvanšáhů a Panenskou věží (Ázerbájdžán), Národní park Virunga (Demokratická republika Kongo), Galapágy (Ekvádor), rýžové terasy filipínských Kordiller (Filipíny), Přírodní rezervace Mount Nimba (Guinea), ledkové doly Humberstone a Santa Laura (Chile), archeologické město Sámarrá (Irák), Bám a jeho kulturní krajina (Írán), historické město Zabíd (Jemen), Národní park Comoé (Pobřeží slonoviny), Národní park Manovo-Gounda St Floris (Středoafrická republika) aj.


Za celou existenci světového seznamu kulturního a přírodního dědictví je to teprve podruhé, co z něho byla nějaká památka vyřazena. Poprvé se tak stalo v roce 2007 v případě Ománu, jehož vláda dopustila drastickou redukci rezervace, kde žije ohrožený přímorožec arabský. Ománská rezervace byla zaregistrována jako přírodní památka, zatímco Drážďany UNESCO zařadilo mezi kulturní pamětihodnosti. Labské údolí je proto vůbec první kulturní památkou vyřazenou ze seznamu. Vyškrtnutá památka se už na seznam, který dosud tvořilo 878 položek, vrátit nemůže. Ohrožených památek UNESCO po dnešku eviduje ještě 29.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!