2. listopadu 2013 17:41, aktualizováno  21:01 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ozbrojenci v Mali zavraždili dva unesené francouzské novináře

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: archiv Josefa Pírka

BAMAKO Dva francouzští novináři, unesení na severu Mali neznámými ozbrojenci, byli zabiti. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na místní úřady, bezpečnostní složky i separatistické Tuaregy, kteří vypověděli příměří s vládou.

 "Pár minut poté, co začalo pronásledování únosců, jsme byli informováni, že na okraji města se našla těla novinářů provrtaná kulkami," řekl prefekt Paul-Marie Sidibe. Podle zdroje z bezpečnostních složek byli reportéři zabiti asi 12 kilometrů od Kidalu.

Agentura AFP dříve uvedla, že z pouštního města Kidal byli uneseni reportéři rozhlasové stanice RFI Ghislaine Dupontová a Claude Verlon.

Jejich únos potvrdil místní guvernér, plukovník Adama Kamissoko, podle kterého si čtyři ozbrojení muži odvedli žurnalisty krátce poté, co dokončili rozhovor s jedním předáků tuarežského separatistického hnutí MNLA. Stanice RFI posléze citovala očité svědky, podle kterých prý únosci hovořili jazykem Tuaregů.

Francouzský prezident François Hollande podle prohlášení Elysejského paláce vyjádřil své "zděšení" nad smrtí žurnalistů a "pobouření nad tímto ohavným skutkem". Vyjádřil soustrast pozůstalým i solidaritu redakci RFI. Na nedělní dopoledne prezident svolal poradu s příslušnými ministry, aby probral "přesné okolnosti těchto vražd".

ČTĚTE VÍCE:

Mali se po loňském převratu zmítalo v násilnostech, za nimiž stáli islamisté napojení na teroristickou síť Al-Káida. Skutečnost, že islamisté spolu s Tuaregy ovládli pouštní sever země, a ofenzíva vedená proti hlavnímu městu Bamaku přiměly letos v lednu Francii k vojenskému zásahu. Francouzské jednotky s pomocí vládních vojsk nakonec vzbouřence z většiny jejich bašt vytlačily.

Konec násilné etapy měly přinést srpnové prezidentské volby, které přesvědčivě vyhrál Ibrahim Boubacar Keita. Prezident slíbil zahájit usmiřující jednání s odbojnými Tuaregy, kteří chtějí na severu země vytvořit vlastní stát. Ale dva týdny po prezidentově nástupu do úřadu na severu země propukly nové násilnosti. Mohou souviset i s blížícími se parlamentními volbami, jejichž první kolo se má konat 24. listopadu.

Francie svou armádu začala z Mali postupně stahovat a na místě od léta působí mise OSN. V současné době ji tvoří na 6000 vojáků, především z afrických států. Do konce roku se má rozšířit na 12.600 mužů. OSN minulý měsíc vyzvala k rychlému posílení mise o vojáky a vrtulníky.

ČTK, Lidovky.cz