Neděle 16. ledna 2022, svátek má Ctirad
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Unesený Vietnamec letěl zpět do vlasti slovenským speciálem, píše německý list FAZ

Svět

  9:22aktualizováno  12:56
BERLÍN - Berlínští vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že bývalý vietnamský komunistický funkcionář Trinh Xuan Thanh, který byl loni unesen v německé metropoli, byl poté do vlasti transportován slovenským vládním letadlem. Neexistují o tom „prakticky žádné pochyby“, citoval v úterý ze záznamu berlínského kriminálního úřadu deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Slovenská policie s německými kolegy v případu spolupracuje, reagoval na tuto informaci slovenský policejní prezident Milan Lučanský.

Trinh Xuan Thanh, vietnamský exposlanec, který byl unesen z Německa. foto: Reuters

List také píše, že transport uneseného Vietnamce byl předmětem schůzky tehdejšího slovenského ministra vnitra Roberta Kaliňáka a jeho vietnamského protějšku. Podle vyšetřovatelů mělo setkání „jediný účel“, a sice „dostat pana Trinha relativně bez problémů ze schengenského prostoru zpět do Vietnamu“. Kaliňák v minulosti opakovaně odmítl, že by Slovensko do únosu muže, který byl později ve Vietnamu odsouzen na doživotí, bylo vědomě zapleteno. 

O případu v květnu v Berlíně s kancléřkou Angelou Merkelovou jednal slovenský premiér Peter Pellegrini, který jí slíbil, že Berlín dostane všechny slovenské informace týkající se únosu. Do něj by podle Frankfurter Allgemeine Zeitung mohl být zapleten také dřívější poradce slovenské vlády Quang Le Hong. 

Šéf slovenské policie Lučanský po schůzce se slovenským prezidentem Andrejem Kiskou novinářům řekl, že slovenská policie v součinnosti s německými orgány udělala v souvislosti s touto kauzou vše, oč byla požádána, ba ještě víc. Připustil ale, že Kiska vyjádřil s postupem policie nespokojenost. 

Vietnamec unesený z Berlína stáhl odvolání proti trestu doživotí. Kvůli ‚citlivé záležitosti‘

Lučanský naznačil, že němečtí vyšetřovatelé se v nejbližších dnech či týdnech budou chtít se Slováky setkat, protože „připravují další úkony“. „Budu rád, když se s nimi sejdu a dohodneme se na dalším postupu tak, abychom tuto kauzu vyřešili a jednou provždy ukončili,“ řekl Lučanský.

Trinh byl unesen loni 23. července v centru Berlína společně s jednou ženou, která ho doprovázela. Později se objevil ve Vietnamu a v lednu byl odsouzen za zpronevěru. Hanoj tvrdí, že podnikatel a funkcionář, který předtím v Německu usiloval o azyl, se do země vrátil dobrovolně. Podle Berlína šlo o únos a o bezprecedentní porušení německého i mezinárodního práva. 

Před soudem zatím stanul pouze Long N. H., který si loni v Praze půjčil dvě auta, která byla využita ke sledování Trinha a jeho únosu. Berlínský soud ho za napomáhání únosu tento měsíc poslal na tři roky a deset měsíců do vězení. Právě přes Prahu podle všeho únosci loni cestovali do Bratislavy, než se vydali do Vietnamu. 

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat