Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Unie i nadále považuje Čechy za své vůdce

Svět

  9:06
HLUBOKÁ NAD VLTAVOU - Kabinetu Mirka Topolánka se dostalo ujištění od šéfů evropských diplomacií, že Čechy i nadále považují v tomto půlroce za své vůdce. Reagovali tím na pochybnosti o síle českého předsednictví pro následující týdny poté, co se Topolánkova vláda stala vládou v demisi.

Francouzský ministra zahraničí Bernard Kouchner řekl, že v těžkých chvílích si přátelé pomáhají foto: ČTK

Ministři zahraničí unie – momentálně pobývající na neformální schůzce na zámku v Hluboké nad Vltavou v jižních Čechách – se shodli, že je nutné pražskou vládu zejména v této době podpořit.

 „Bylo by katastrofou jít dál se slabým předsednictvím,“ řekl italský šéf diplomacie Franco Frattini. „Potřebujeme předsednictví schopné dál vést a zejména zorganizovat, jak to Česko dělá, první summit s americkým prezidentem a šéfy států a vlád Evropy,“ dodal v odkazu na schůzku s Barackem Obamou, která se uskuteční příští neděli v Praze.

Přátelé se v těžkých chvílích podporují 
Německý ministr Frank-Walter Steinmeier přiznal, že je pro něj politická situace v Česku „matoucí“. „V těžkých chvílích se přátelé podporují,“ řekl francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner. „Měli jsme skvělou debatu a dnes v ní budeme pokračovat, jako by se nic nestalo. Nebudeme řešit jakoukoli změnu v Praze. Pro nás (ministry zahraničí – pozn.red.) se vůbec nic nezměnilo,“ dodal.

 Schwarzenberga reakce jeho kolegů potěšila. „Projevila se pozoruhodná evropská solidarita,“ reagoval na to hostitel schůzky Karel Schwarzenberg. Ministr se vyjádřil také k Topolánkovu výroku, že plán USA na obnovu ekonomiky je „cesta do pekel“. Podle něj šlo o komentář dovnitř unie.
„Myslím, že se mezitím objasnilo, že to nebylo nasměrováno proti Spojeným státům, kde jsou podmínky odlišné než v Evropě,“ sdělil ministr.

 Po Topolánkově komentáři se zpotil především Gordon Brown, který bude předsedat globální ekonomické „seanci“ skupiny G20 příští týden v Londýně. Dohoda s Barackem Obamou bude klíčovým bodem. Britský ministr zahraničí David Miliband se však nechtěl k „peklu“ vracet.

 Jednání na Hluboké má neformální charakter, i proto je podle zúčastněných velmi otevřené a vřelé. A to navzdory chladnému počasí, které na jihu Čech panuje. I v samotném zámku byly ještě před měsícem pouhé tři stupně Celsia. Podle Tomáše Jirsy, senátora a starosty Hluboké, museli zámecké prostory vytápět postupně celý měsíc. Uvnitř objektu byla včera teplota 22 stupňů Celsia.

 Eurokomisařka pro vnější vztahy Benita Ferrerová-Waldnerová vyvrátila spekulace, že by měli politici během jednání nějak „mrznout“. „Šířily se nějaké obavy, že v zámku není topení, ale musím říct, že tam bylo opravdu příjemně,“ uvedla.