Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Svět

Za únikem informací byl mladý pařan, tajnosti z Pentagonu sdílel s kamarády na sociální síti

Agenti FBI odvádějí Jacka Teixeiru do vazby. (13. dubna 2023) foto: Profimedia.cz

Únik tajných amerických dokumentů, které odhalují citlivé informace spojené s válkou Ruska na Ukrajině, má nejspíš na svědomí 21letý příslušník národní gardy Jack Teixeira. Příspěvky údajně sdílel ve skupině „pařanů“, tedy fanoušků počítačových her.
  18:47

Stopa vede do malého městečka Dighton v zemědělské části amerického státu Massachusetts. Právě tam totiž bydlí 21letý příslušník místní národní gardy Jack Teixeira, který v uzavřené skupině 20 až 30 fanoušků na sociální síti Discord sdílel přísně utajené americké dokumenty. Některé z nich se týkaly války, kterou Rusko už déle než rok vede na Ukrajině.

Zatím není jasné, kdo z členů skupiny materiály následně vynesl na veřejnost – do skupinového chatu však údajně mělo přístup i několik Rusů a Ukrajinců.

Co stojí v uniklých dokumentech

Utajované vojenské dokumenty, jejichž obsah koluje po sociálních sítích, se týkají široké škály témat včetně těchto:

  • Ukrajina: v dokumentech jsou podrobnosti o ukrajinských náletech, zranitelnosti protivzdušné obrany či o velikosti některých ukrajinských vojenských jednotek.
  • Ruská žoldnéřská Wagnerova skupina: jsou zde popisy kontaktů skupiny, včetně těch v Turecku či na haitské vládní představitele a také informace o rostoucí přítomnosti organizace v Mali.
  • Francie: podle jednoho z dokumentů má mít Paříž vojáky na Ukrajině. To však francouzské ministerstvo obrany v neděli dementovalo.
  • NATO: dle deníku The Guardian se v dokumentu uvádí, že se na Ukrajině pohybují malé kontingenty speciálních sil ze států NATO. Vedle Francie se má jednat podle těchto tvrzení o USA, Británii či Lotyšsko.
  • Blízký východ: informace o íránských jaderných aktivitách či o tom, že Spojené arabské emiráty jednají s Ruskem o pomoci při budování střediska pro údržbu některých zbraní.
  • Čína: předpovědi, jak by Čína reagovala na ukrajinské údery uvnitř Ruska, nebo podrobnosti o britských plánech v indo-pacifické oblasti.
  • Severní Korea: zmínky o raketových testech KLDR a hodnocení posledních severokorejských pokusů.
  • Izrael: informace listu The New York Times o tom, že velitelé izraelské tajné služby Mossad podporovali celostátní protesty proti izraelské reformě soudnictví. Izraelská vláda to odmítla.

V uzavřené skupině byl Teixeira znám jako OG neboli „kápo“. Jednomu z mladších členů skupiny údajně sdělil, že si utajované dokumenty odnesl z práce na vojenské základně. Nejdříve obsah dokumentů přepisoval do textových zpráv, později začal sdílet jejich fotografie.

To ostatně potvrdil i další člen skupiny, který příspěvky od „kápa“ rovněž sledoval a taktéž promluvil pod podmínkou zachování anonymity.

Z dosavadního vyšetřování plyne, že se nejspíš nejednalo o mladickou nerozvážnost. Teixeira, kterého agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) zatkli ve čtvrtek a o den později jej úřady obvinily „z neoprávněného držení a předávání utajovaných informací“, je popisován jako uvědomělý člověk, který věděl, že jeho konání může mít dalekosáhlé dopady.

„Je to chytrý člověk. Věděl, co dělá, když dokumenty sdílel,“ uvedl pro deník The Washington Post zdroj, který Teixeiru údajně zná již delší dobu a byl s ním v kontaktu ještě před založením spiklenecké skupiny na Discordu.

„Kápo“ podle něj nepracuje pro žádný cizí stát, ovšem vyjadřoval hlubokou nedůvěru vůči americké vládě a bezpečnostním složkám.

K rozšíření dokumentů po internetu a jejich následnému zveřejnění některými médii došlo pravděpodobně tak, že další člen skupiny začal materiály nahrávat na jiný discordový server. „Kápo“ následně přestal v původní skupině fotografie dokumentů zveřejňovat.

Když se na začátku dubna dostaly do tradičních médií, byl Teixeira podle svého nezletilého přítele značně rozrušený. To by mohla být u soudu polehčující okolnost, poněvadž naznačuje, že „kápo“ nezamýšlel zveřejnění pro širokou veřejnost, nýbrž chtěl dokumenty ukázat toliko své malé skupince „věrných“.

Jedná se o malý, přesto ale zásadní rozdíl oproti jiným podobným případům, například kauze vojína Bradleyho Manninga, který v roce 2010 nechal skrze server WikiLeaks zveřejnit 750 tisíc tajných dokumentů, jež kromě jiného stavěly do nepříjemného světla některé americké jednotky působící tou dobou v Iráku.

Jack Teixeira, příslušník Letecké národní gardy, který je podezřelý ze zveřejnění tajných vojenských dokumentů USA. (13. dubna 2023)

Manning tehdy dostal za špionáž 35 let, v roce 2017 jej však prezident Barack Obama omilostnil. Během pobytu ve vězení si Manning nechal úředně změnit pohlaví a je nyní znám jako Chelsea Manningová.

Biden únik bagatelizoval

Americká média považují současný únik za nejzávažnější podobný případ v USA od kauzy Manning. Dokumenty obsahují citlivé informace o válce na Ukrajině, ale třeba také o vztahu k Číně. Některá hlášení se zdají být stará jen zhruba čtyřicet dní. Činitelé dotčených států uvádějí, že část zveřejněných spisů byla zfalšovaná.

Naopak americký prezident Joe Biden se snaží vznikající hysterii médií spíše brzdit. „Probíhá vyšetřování,“ vzkázal v minulých dnech. A dodal, že obsah dokumentů jej zásadněji neznepokojuje, neboť v něm není „nic současného“, co by mohlo mít významné dopady na vedení války na Ukrajině.

Konec ruských speciálů. Obnova některých jednotek bude podle uniklých dokumentů trvat až 10 let

V dokumentech se mimo jiné uvádí, že Rusko již na Ukrajině de facto přišlo o všechny elitní síly speciálního určení a že Moskvě „potrvá roky, než je v plné síle obnoví“.

Dokumenty neuvádějí, kolik bojovníků těchto jednotek v bojích na Ukrajině zahynulo či bylo zraněno, ale jeden z materiálů s odvoláním na odposlechy zpravodajských služeb usuzuje, že jen jedna z nich, 346. samostatná brigáda zvláštního určení, přišla o téměř všechny své muže. „Z 900 nasazených je jich aktivních jen 125,“ stojí v dokumentech.