Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
24. února 2012 8:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Unikátní srovnání: tak vypadá okolí Fukušimy rok po tsunami

Unikátní srovnání – Japonsko rok po tsunami | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Unikátní srovnání – Japonsko rok po tsunami | foto: Lidovky.czReuters

JAPONSKO Před necelým rokem ničila Japonsko série zemětřesení. Nakonec ničivou silou udeřila vlna Tsunami. Server Lidovky.cz vám přináší unikátní srovnání míst, které zasáhla přírodní katastrofa. Podívejte se, jak vypadá okolí Fukušimy a rybářské městečko Miyako rok poté.

Unikátní aplikace serveru Lidovky.cz

Japonsko leží v místě, kde se setkávají čtyři tektonické desky, a zemětřesení jsou zde častým jevem. Loni 11. března však ostrovní stát zasáhla neuvěřitelně silná vlna tsunami, která následovala po zemětřesení o síle devíti stupňů.

Někde až 38 metrů vysoká vodní stěna smetla několik pobřežních měst a připravila o život více než 15 tisíc lidí. Tsunami zcela zničila na 44 700 budov, další desítky tisíc domů byly vážně poničeny. Škody byly odhadnuty na 300 miliard dolarů.

Vážně zasažená byla také klíčová infrastruktura jako železnice, silnice, rozvody elektřiny nebo kanalizace. Roztavený reaktor jaderné elektrárny Fukušima Daiči způsobil nehorší jadernou krizi za 25 let.

ČTĚTE TAKÉ:


Japonci se s nejničivější živelní katastrofu v dějinách budou vypořádávat ještě dlouhou dobu. Houževnatý národ ale v odstraňování škod a budování někdy i celých nových čtvrtí rozhodně nelení.

Pomocí speciální aplikace serveru Lidovky.cz se můžete podívat, jak se rok po ničivém vpádu vln změnilo malé rybářské město Miyako, které tsunami téměř vymazala z povrchu.

Jak vypadalo Japonsko bezprostředně po tsunami?

Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Pohlreich: My Češi jsme rasisti. Ukrajincům bychom měli líbat zadek

Zdeněk Pohlreich je známý šéfkuchař, jehož proslavila nejen jeho gastronomická... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po deseti letech odešel z pořadu, který z něj v padesáti letech udělal bez nadsázky superstar. Ačkoli radit méně...

TIPY NA VÁNOCE: Ježíškův seznam pro malé i velké
TIPY NA VÁNOCE: Ježíškův seznam pro malé i velké

Bonami vám představuje oblíbené hračky a moderní vychytávky, se kterými nadchnete malé děti i vybíravé teenagery. Ať už hledáte vánoční dárek pro batolící se neteř, dítě školou povinné, či dospívajícího syna, neodejdete bez inspirace.