Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Chlapec, kterého unesl vlastní děda, se na příkaz soudu vrací do Itálie

Eitan se svými rodiči a bratrem na snímku z roku 2020 foto: Profimedia.cz

Šestiletý chlapec, který jako jediný přežil květnový pád lanovky v italském Mottarone, se vrátí zpět do Itálie. Chlapec do tohoto týdne pobýval v Izraeli se svým dědečkem, který ho po smrti jeho rodičů unesl. Z Izraele chlapec odletěl v pátek večer.
  22:34

Nejvyšší izraelský soud tento týden odmítl žádost Šmulika Pelega, dědečka malého chlapce, o odvolání proti rozhodnutí nařizujícímu návrat chlapce do Itálie do 12. prosince tohoto roku. O pátečním návratu Eitana Birana informovala agentura Reuters na základě vyjádření jeho tety.

Eitan se narodil v Izraeli, ale ještě jako kojenec se spolu s rodiči přestěhoval do Itálie, kde celá rodina do tohoto roku žila. Při osudném pádu lanovky zemřelo 14 lidí, mezi nimi Eitanovi rodiče i mladší bratr. Po tragédii byl chlapec v péči své tety.

V září během návštěvy vnuka, však Šmulik Peleg chlapce bez vědomí tety odvezl do Švýcarska a následně soukromým letadlem odcestovali do Izraele. Od té doby oba členové chlapcovy rodiny vedou právní bitvu o svěření dítěte do péče.

Podle Pelegova italského právníka muž chlapce odvezl, protože neměl dostatečnou důvěru v nestrannost italské justice. Itálie, která Pelega viní z únosu dítěte, na něj vydala mezinárodní zatykač. Jeho obhájci žádají stažení zatykače.

Italský i izraelský soud shledaly dědečka vinným z únosu podle Haagské úmluvy o ochraně dětí. Peleg ani jeho zástupci se k rozhodnutí soudu nijak nevyjádřili.

Eitan „se nyní vrátí k normálnímu životu, s podporou všech zdravotnických, terapeutických a vzdělávacích prostředků, k jeho kamarádům, do jeho školy, do komunity, ve které vyrostl, a k jeho milovanému kocourovi Oliverovi,“ řekla chlapcova teta Aya Biranová.

Po zamítnutí žádosti o odvolání prohlásili zástupci Šmulika Pelega, že rodina bude pokračovat v právním boji o návrat Eitana do Izraele. Podle nich byl nyní odvezen „do neznámé země, daleko od jeho kořenů a milující rodiny“. 

Před týdnem byl na Kypru v souvislosti s případem zatčen Gabriel Abutbul Alon, muž podezřelý ze spolupráce na únosu, na kterého Itálie také vydala mezinárodní zatykač.

23. května 2021

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat