Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Otázky a odpovědi. Proč únos v Clevelandu trval tak dlouho?

Svět

  11:25aktualizováno  13:50
CLEVELAND - Záchrana trojice žen, které v americkém státě Ohio drželi únosci celou dekádu, vyvolává řadu otázek. Především fakt, že se věznitelům dařilo v rušné čtvrti tajit přítomnost pohřešovaných tak dlouho, zůstává záhadou.

Soused z vedlejšího domu Charles Ramsay mluví s novináři. foto: Reuters

Jak byla trojice žen objevena? 
Jeden z únosců odešel v pondělí odpoledne do fastfoodové restaurace McDonald. V ten moment Amanda Berryová vytočila tísňovou linku "Jsem Amanda Berryová. Byla jsem ve zprávách posledních deset let," uvedla při rozhovoru s operátorem. Její snahy dostat se z domu si všiml i soused. "Pomozte, jsem tady už dlouho," volala na něj. Muž pak vykopl spodní část dveří a Berryová se po čtyřech dostala ven i s malým dítětem, které svírala v náručí. Policie v domě později objevila zbylé dvě ženy, Gina DeJesusovou a Michelle Knightovou.

Otec Giny DeJesusové po jejím únosu v roce 2004.

Otec Giny DeJesusové po jejím únosu v roce 2004.

Kdo jsou pohřešované? 
Sedmadvacetiletá Amanda Berryová zmizela v dubnu 2003 v den svých sedmnáctých narozenin. Poslední stopou byl večerní telefonát, ve kterém sestře oznamovala, že ji někdo sveze domů z práce. Matka Berryové se shledání s pohřešovanou dcerou nedožila, podle příbuzných "zemřela smutkem" před sedmi lety.  Dnes třiadvacetiletá Gina DeJesusová zmizela ve svých čtrnácti letech, když se vracela ze školy domů. Její matka později několikrát tvrdila, že dívka padla do rukou obchodníků s bílým masem. Oba případy podrobně pokrývala tamní média. Případ dnes dvaatřicetileté Michelle Knightové se od těch předchozích liší. Žena v roce 2002 z vlastní vůle a ve vzteku odešla z domova, když úřady rozhodly o odebrání jejího syna.

Jsou v pořádku? 
Podle policie jsou ženy v dobrém zdravotním stavu a byly převezeny do nemocnice, kde se po letech setkaly s příbuznými. Přesný rozsah jejich utrpení však není zatím známý. Stanice Fox News s odvoláním na policejního šéfa uvedla, že věznitelé ženy zřejmě v domě svazovali. Podle dostupných zpráv je patrné, že přinejmenším jedna z nich během zajetí porodila. Policie potvrdila nález šestiletého dítěte a na snímcích z nemocnice je vedle osvobozené Amandy Berryové, které se v pondělí podařilo z domu uniknout, malá holčička, jejíž věk odpovídá policejnímu popisu.

Je to nejdelší únos v dějinách USA?
Před čtyřmi lety kalifornské úřady objevily Jaycee Lee Dugardovou, která byla unesena v červnu 1991 manželským párem nedaleko svého domova v South Lake Tahoe. 18 let byla  vězněna v izolaci únoscem Phillipem Garridem, který s ní zplodil dvě děti. Soud Garridovi vyměřil trest ve výši 431 let.

Jak je možné, že se věznitelům dařilo držet ženy tak dlouho ?
Jak to, že se v rušné čtvrti Clevelandu únoscům dařilo tajit přítomnost tří dívek celých deset let, zůstává záhadou. Podle médií na adrese bydlí 52letý muž hispánského původu Ariel Castro. Žádný ze sousedů si údajně nevšiml ničeho podezřelého. Castro údajně vždy parkoval motocykl nebo vůz před domem, do něhož vcházel zadním vchodem. Podle listu The Daily Mail soused z vedlejšího domu Charles Ramsay potvrdil, že nic nenasvědčovalo, že by v domě žily nějaké ženy. "Bydlel jsem tady asi rok. Dokonce jsme s tím chlapíkem (Castrem) společně grilovali a poslouchali u toho salsu", uvedl Ramsay. 

Kdo jsou únosci?
Ve vazbě skončili tři bratři, hispánci ve věku 50 až 54 let. Na adrese bydlí 52letý Ariel Castro, bývalý řidič školního autobusu, který měl už v minulosti oplétačky s policií.

Autoři: ,