26. června 2013 16:33 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Únosci ji chtějí vyměnit za unesené Češky. Kdo je Áfíja Siddíkíová?

Áfia Sidíkí vystudovala v USA neurologii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Áfia Sidíkí vystudovala v USA neurologii. |

WASHINGTON/ISLAMABÁD Češky unesené v Pákistánu na zveřejněném videu přemlouvají k propuštění neuroložky Áfíji Siddíkíové vězněné ve Spojených státech. Soud Pákistánku před třemi lety poslal na 86 let za mříže za útok na americké agenty a vojáky. Žena údajně také plánovala teroristické útoky na území USA.

První zpráva o unesených Češkách po více než 100 dnech:

Pákistánka  do Spojených států emigrovala v roce 1990 a o jedenáct let později získala titul na univerzitě v Massachusetts. Na začátku roku 2003 se však i se třemi dětmi vrátila do Pákistánu, kde začala údajně působit jako kurýr Chálida Šajcha Muhammada, muže, který stál za teroristickými útoky z 11. září 2001. Chálid Šajch Muhammad byl strýcem jejího druhého muže.

Její stopa se pak ztrácí až do července 2008, kdy ji zadržely v Afghánistánu americké bezpečnostní složky. Při zatýkání se Siddíkíová zmocnila zbraně jednoho z vojáků a ohrožovali s ní ostatní. Nikoho ale nezranila a nakonec byla přemožena.

U sebe měla plány New Yorku

Vojáci u Siddíkíové po zatčení nalezli poznámky o objektech v New Yorku, které by mohly být terčem teroristických útoků. Byly mezi nimi socha Svobody, Brooklynský most, Wall Street, Empire State Building a výzkumné středisko zvířecích nemocí Plum Island, kde se uchovávají nebezpečné biologické látky. Poznámky údajně také obsahovaly návody na výrobu bomb, nebezpečných chemikálií a biologických zbraní.

Prokuratura následně označila Siddíkíovou za nebezpečí pro Spojené státy. Její jednání prý bylo předem promyšlené a zaslouží si tvrdý postih. Stejného názoru byl i soudce Richard Berman, který při vynášení rozsudku v roce 2010 uvedl, že výše trestu je "přiměřená".

Některé mezinárodní organizace na ochranu lidských práv nicméně tvrdí, že Siddíkíová nebyla extremistkou a že byla spolu se svými dětmi zadržena nelegálně. Prý byla rovněž pákistánskými a americkými vojáky mučena.

khuKarel Hrubeš, jvJana Vrubelová

Byt 3+1 Hranice
Byt 3+1 Hranice

Hranice - Hranice I-Město, okres Přerov
2 740 000 Kč