Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Únosci v Nigérii vzali výkupné, děti nepustili a zajali toho, kdo peníze přinesl

Únosci v Nigérii vzali výkupné, ale děti nepustili. foto: Reuters

Únosci více než 130 nigerijských dětí zajali i muže, který jim přinesl z pověření rodičů výkupné, a odmítli děti propustit. S odvoláním na ředitele školy o tom informovala agentura AFP.
  17:40

Asi dvě stě mužů na motocyklech přijelo 30. května k soukromé muslimské škole ve střední Nigérii a zajalo 136 žáků a několik učitelů. Asi desítce rukojmích se podařilo později uprchnout, když jejich strážci usnuli.

Rodiče a zástupci školy poslali 20. července za únosci šedesátiletého Kassima Teginu s výkupným 30 milionů nair (1,5 milionu korun). Tegina se přihlásil dobrovolně, ačkoli jeho děti mezi rukojmími nejsou.

„Únosci telefonovali a potvrdili přijetí peněz. Děti ale nepropustí, protože suma není dostatečná. Řekli také, že vyslaného muže budou zadržovat spolu s dětmi, dokud nedostanou další peníze,“ citovala AFP ředitele školy.

Podle něj původně únosci žádali 200 milionů nair, později přistoupili na 30 milionů, které se podařilo dát dohromady s pomocí rodičů a dárců v zahraničí. Úřady státu, kde byly děti uneseny, odmítly výkupné zaplatit, aby tím nepodněcovaly další kriminalitu.

V Nigérii v poslední době únosů dětí a studentů přibývá, od loňského prosince skončilo v rukou únosců přes 1000 mladých lidí.

Autor:
Témata: Nigérie, AFP

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat