Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Úpadek církve? Mnohým věřícím nevadí potraty ani rozvody

Papež během krátké a prosté promluvy podle agentury Reuters prohlásil, že člověk si ve svém životě může vybrat mezi tmou a světlem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež během krátké a prosté promluvy podle agentury Reuters prohlásil, že člověk si ve svém životě může vybrat mezi tmou a světlem. | foto: ČTK

VATIKÁN Striktní pravidla římskokatolické církve v citlivých otázkách potratů a kontroly porodnosti podle všeho nesouzní s názorem věřících. Dvojice průzkumů totiž ukázala, že mnoho katolíků je proti vatikánské doktríně a potraty ani antikoncepce jim až tak nevadí.

Dvojice průzkumů, které Vatikán v prosinci loňského roku zadal farnostem v desítkách různých států, odpovídá slibu papeže Františka. Ten po svém zvolení prohlásil, že bude v čele římskokatolické církve naslouchat všem věřícím. Cílem průzkumů bylo zjistit, jak se věřící staví k celé řadě citlivých otázek včetně zákazu potratů, kontroly porodnosti nebo homosexuálních sňatků.

Výsledky průzkumů ukazují, že pohled věřících se v mnoha případech výrazně liší od přísné vatikánské doktríny. Například 90 procent Švýcarů neuznává vyloučení z komunity v případě, že se věřící rozvede, píše server . Podobný pohled mají i němečtí věřící. Podle nich se dokonce jedná o "neopodstatněnou diskriminaci, která je nemilosrdná". Nesouhlasí pak také s odmítáním předmanželského či homosexuálního pohlavního styku a s tlaky na nepoužívání antikoncepčních prostředků.

Obhajoba antikoncepce a kněží v manželství

Římskokatolická církev v Lucembursku uvedla, že výsledky průzkumu jsou alarmující a ukazují jak upadá vliv církevního učení.

Druhý velký výzkum, kterého se účastnilo na 12 tisíc katolíků z 12 zemí po celém světě, pohled věřících potvrdil. Výsledky ukázaly, že 78 procent respondentů obhajuje používaní antikoncepce. V Argentině, Kolumbii, Brazílii, Španělsku a Francii proti smýšlení Vatikánu v této otázce stojí dokonce více než 90 procent věřících.

"Když se odbornosti nedostává, nastává pomalé sklouzávání k tuctovosti," řekl František při svém prvním předvánočním setkání s členy kurie.

Nezávisle na vatikánských průzkumech si na citlivé otázky rozhodla odpovědět i španělsky mluvená americká televizní stanice . Podle výsledků si 50 procent respondentů myslí, že kněží by měli mít právo vstoupit do svazku manželského, uvádí server . Více než polovina dotazovaných pak podporuje zavedení ženských kněží. Na 65 procent lidí také uvedlo, že církev by měla schválit potraty. V duchu vatikánských názorů se naopak zámořští věřící vyjádřili v otázce sňatku homosexuálů – proti je totiž 66 procent dotazovaných.

Jen velká slova

Velké názorové změny však Vatikán i přes výsledky průzkumů nechystá. V tomto duchu se na podzim loňského roku vyjádřil i papež František. Vzdor názorům reagoval jen prohlášením, že "římskokatolická církev se stala posedlou tématy jako potraty, sňatky homosexuálů a antikoncepce". Na adresu homosexuálů pak loni prohlásil: "Pokud je někdo gay a s dobrou vůlí hledá Boha, kdo jsem já, abych ho soudil?" Pravděpodobně však zůstane jen u velkých slov. Složitá hierarchie Vatikánu mu komplexnější změny zřejmě nedovolí.

Vyvarujme se pýchy a sobeckosti, vyzval papež František

František se alespoň pokouší zmírnit přístup církve k rozvedeným věřícím. V pátek například polským biskupům při přijetí ve Vatikánu radil, aby se "zeptali sami sebe, jak mohou pomoci rozvedeným párům s tím, aby se necítily odvrženy z milosti boží".

Nečekaným pohledem na výsledky průzkumu překvapil italský arcibiskup Bruno Forte. Ten prohlásil, že pokud by byly názory respondentů jednomyslné, církev by to musela reflektovat a papež by si na celou problematiku musel blíže posvítit. Zcela opačně pak reagoval jeho kolega kardinál Peter Erdo. "Netoužíme po tom znovu otevírat diskuzi na téma katolické doktríny," prohlásil.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!