Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

‚Uprchlíci přicházejí s holýma rukama. Z Donbasu je přestupní stanice‘

Svět

  18:00
Ve východoukrajinském Debalcevu se v pátek otevřely humanitární koridory. Z ostřelovaného města prchají stovky civilistů, líčí pro Lidovky.cz Kateřina Kodysová, koordinátorka Člověka v tísni z východoukrajinského Slavjansku. „Přicházejí v podstatě bez ničeho: jednou rukou drží dítě, v druhé svírají igelitku s pár základními potřebami. Situace je velmi špatná,“ konstatuje.

Co přinese budoucnost? Uprchlíci z obléhaného Debalceva opouštějí svůj domov. foto: Reuters

Lidovky.cz: Z obléhaného Debalceva míří do Slavjansku stovky evakuovaných civilistů. Jsou humanitární koridory bezpečné?
Mluvili jsme si s kanceláří UNHCR (Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, pozn. red.), podle jejich informací sem má postupně přijet přibližně 1200 evakuovaných lidí. Zatím nemáme konkrétní zprávy o tom, že by se na humanitární koridory, kudy odcházejí, útočilo, ale vyloučit to bohužel nemůžeme: například minulý týden jsme se dozvěděli, že po autobusech, které odvážely lidi z oblasti bojů, se střílelo.

Lidovky.cz: Je Slavjansk na tolik uprchlíků připravený?
Máme pro běžence přichystané poukázky na jídlo, na jejich příjem jsou připraveni i naši místní partneři, dobrovolná sdružení a církve, kteří jim budou dávat hotové jídlo a oblečení. Nemá ovšem smysl dávat jim nějaké velké balíky čehokoli, protože většina z nich pokračuje dál na západ, směrem na Kyjev a Lvov. Oproti podzimu, kdy jsme spolu mluvily naposledy, se situace hodně změnila. Tehdy tu uprchlíci zůstávali, protože doufali, že se budou brzy moci vrátit domů. Teď se Slavjansk, vlastně celý Donbas, změnil v podstatě v přestupní stanici.

PSALI JSME:

Lidovky.cz: Běženci tedy ztrácejí naději na návrat domů?
Co znamená návrat domů? To je otázka. Mnozí z nich se nemají kam vrátit, jejich domovy jsou po neustávající dělostřelecké palbě v troskách. Navíc už nejspíš moc nevěří tomu, že válka v dohledné době skončí. A i kdyby ano, celá ta oblast je na tom ekonomicky tak zle, že tam svou budoucnost už nevidí.

Pomoc na území ovládaném separatisty.
Ukrajinští vojáci pomáhají evakuovat civilisty z Debalceva.
Fronta na humanitární pomoc v Debalcevu.
Pomoc na území ovládaném separatisty. Celé rodiny s dětmi žijí ve vlhkých...

Lidovky.cz: A lednová ofenziva?
Z oblastí, kde jsou boje nejintenzivnější, tedy například Debalcevo nebo Avdijivka, odešli ti, kteří odejít mohli, už dávno. Ti, kteří je opouštějí teď, můžeme považovat opravdu za jednu z posledních vln, i když někteří tam stále zůstávají, protože jsou ke svým domovům nějakým způsobem připoutaní – ať už proto, že se na cestu vydat nemohou, například kvůli zdravotnímu stavu, nebo proto, že se bojí své domy opustit. Rozhodně ale platí, že počet uprchlíků výrazně vzrostl, centra jsou téměř neustále plná, pokud někdo odejde, jeho místo hned zaplní někdo další. Přicházejí v podstatě bez ničeho: jednou rukou drží dítě, v druhé svírají igelitku s pár základními potřebami. Jinak nemají vůbec nic. Situace je skutečně velmi špatná.

PSALI JSME:

Lidovky.cz: Jakou podporu jim poskytujete?
Převážně materiální pomoc, psychosociální podporu mají na starosti naše partnerské organizace. Člověk v tísni tu má poměrně rozsáhlý potravinový program, distribuujeme buď balíčky s hotovým jídlem, nebo kupony do obchodů s potravinami, což je pro řadu uprchlíků praktičtější, vzhledem k tomu, že ze Slavjansku pokračují dál. Rozdáváme i hygienické balíčky, léky a finanční pomoc na nákup základních potřeb. A na místa, kde není elektřina, dodáváme generátory, které mimo jiné pomáhají pohánět vodní pumpy – lidem totiž chybí pitná voda, dost často používají k vaření technickou vodu nebo rozpuštěný sníh. Zkrátka se snažíme flexibilně reagovat na potřeby, které se vyskytnou. Působíme i na území ovládaném separatisty, ale tam je situace trochu jiná. Máme tam kolegy, kteří jsou připravení vyjíždět do terénu, ale nemá tam například moc smysl rozdávat poukázky na nákup jídla, protože není, kde ho koupit. Soustředíme se tam tedy spíš na materiální pomoc.

Pomoc na území ovládaném separatisty.
Pomoc na území ovládaném separatisty.

Pomoc na území ovládaném separatisty.

Lidovky.cz: V obchodech chybí jídlo?
Bohužel je to tak. Obchody často vůbec nefungují, v jiných není dostatek zboží. A pokud ano, další problém je, že lidé se do nich mnohdy vůbec nedostanou, protože žijí v ostřelovaných oblastech a z pochopitelných důvodů se bojí vyjít na ulici.

Lidovky.cz: Jaký pocit mezi uprchlíky dnes převládá?
Se zvyšující se intenzitou bojů pochopitelně narůstá strach. Navíc na ně působí propaganda, máme například informace, že někteří lidé mají doopravdy hrůzu z toho, že mají odejít na území kontrolované ukrajinskou vládou. A samozřejmě nelehké dilema: opustit svůj domov, kde celou dobu žili, zanechat na místě majetek, o příbuzných ani nemluvě, nebo zůstat a ohrozit tak svůj život? Jsou to těžké volby.

CHCETE POMOCI?

Člověk v tísni pomáhá na východě Ukrajiny od loňského srpna, pomoc organizuje z kanceláře ve Slavjansku. Těm nejpotřebnějším poskytuje okamžitou humanitární pomoc, jako je jídlo nebo léky. Pomáhá s opravou poničených domů nebo vybavováním uprchlických center. Lidem také nabízí poukázky na nákup jídla. Od začátku listopadu Člověk v tísni soustavně pracuje i v Doněcku a oblastech kontrolovaných separatisty. Ve městě otevřel kancelář a nejohroženějším lidem poskytuje potraviny, léky, hygienické potřeby i dětské pleny. Měsíčně zásobuje potravinami přes 7 000 lidí. Podpořil také několik domovů pro seniory, hospiců či azylových domů pro lidi bez domova. Více čtěte zde.

Pomoc je možné posílat přímo na konto sbírky SOS Ukrajina 93209320/0300 nebo pomocí SMS ve tvaru

DMS SOSUKRAJINA na číslo 87777

Platbu kartou můžete provést ZDE.

(Svůj dar si také můžete odečíst z daní)

Zdroj: Člověk v tísni

 

Autor: