27. prosince 2007 18:31 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Uprchlíci utonuli při nejasné nehodě

Loď imigrantů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Loď imigrantů | foto: Reprofoto

HAVANA Nejméně 25 kubánských uprchlíků, kteří se snažili dostat do USA, utonulo nedaleko Havany při nejasné lodní nehodě. Loď s uprchlíky, kterou pronásledovala kubánská pobřežní stráž, se pravděpodobně převrátila po najetí na útes. Loď ztroskotala 21. prosince. Světové agentury o havárii informovaly až se šestidenním zpoždění. Kubánské úřady se k incidentu dosud nevyjádřily.

Na lodi se do USA pokoušelo dostat celkem 28 lidí. Podle floridského deníku vydávaného ve španělštině El Nuevo Herald tři z nich nehodu přežili. Mezi zachráněnými byl i převáděč z Floridy. Všichni byli údajně přepraveni do sídla státní bezpečnosti v Havaně.

Přesné okolnosti nehody zatím zůstávají neznámé. Podle příbuzných obětí ale existují i náznaky, že plavidlo s uprchlíky potopila loď kubánské pobřežní stráže.

Za poslední rok se podle amerických přistěhovaleckých úřadů pokusilo po moři dostat na Floridu 7700 kubánských běženců. Pokud se uprchlíkům podaří vstoupit na americkou půdu, téměř automaticky získávají povolení zde zůstat.

Plavidla zachycená na moři ale americké úřady obvykle vracejí na Kubu. Kubánské úřady obviňují USA, že svou vstřícnou politikou vůči emigrantům z "ostrova svobody" nepřímo podporují neustálý proud běženců.

 

čtk

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?