27. prosince 2007 18:31 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Uprchlíci utonuli při nejasné nehodě

Loď imigrantů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Loď imigrantů | foto: Reprofoto

HAVANA Nejméně 25 kubánských uprchlíků, kteří se snažili dostat do USA, utonulo nedaleko Havany při nejasné lodní nehodě. Loď s uprchlíky, kterou pronásledovala kubánská pobřežní stráž, se pravděpodobně převrátila po najetí na útes. Loď ztroskotala 21. prosince. Světové agentury o havárii informovaly až se šestidenním zpoždění. Kubánské úřady se k incidentu dosud nevyjádřily.

Na lodi se do USA pokoušelo dostat celkem 28 lidí. Podle floridského deníku vydávaného ve španělštině El Nuevo Herald tři z nich nehodu přežili. Mezi zachráněnými byl i převáděč z Floridy. Všichni byli údajně přepraveni do sídla státní bezpečnosti v Havaně.

Přesné okolnosti nehody zatím zůstávají neznámé. Podle příbuzných obětí ale existují i náznaky, že plavidlo s uprchlíky potopila loď kubánské pobřežní stráže.

Za poslední rok se podle amerických přistěhovaleckých úřadů pokusilo po moři dostat na Floridu 7700 kubánských běženců. Pokud se uprchlíkům podaří vstoupit na americkou půdu, téměř automaticky získávají povolení zde zůstat.

Plavidla zachycená na moři ale americké úřady obvykle vracejí na Kubu. Kubánské úřady obviňují USA, že svou vstřícnou politikou vůči emigrantům z "ostrova svobody" nepřímo podporují neustálý proud běženců.

 

čtk

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.