Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Uprchlíci z Čečenska žádají Polsko o azyl. To je nechává tábořit na hranicích

Čečenští uprchlíci - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čečenští uprchlíci - ilustrační foto | foto: Reuters

VARŠAVA Asi 200 uprchlíků, Čečenců s ruským občanstvím, táboří u bělorusko-polského pohraničního přechodu Brest-Terespol v naději, že je polští pohraničníci pustí do země jako žadatele o azyl. Polsko se ale zdráhá. Situace poutá pozornost médií.

„Prosíme jen o jedno: ať nás Poláci pustí, anebo ať uzavřou hranice,“ řekl novinářům jeden z uprchlíků podle polské televize TVN 24.

Čečenci se snaží polské úřady přesvědčit, že nejsou ekonomickými migranty, ale prchají před pronásledováním ve vlasti. Polští pohraničníci jim ale vstup do Polska odmítají pod záminkou, že nemají víza.

„Ale jak může uprchlík dostat víza? Čečencům se víza nedávají!“ rozčiluje se jeden z dotčených. Další si stěžují, že je Poláci považují za teroristy. „Ani neposlouchají, co se jim říká. Vysvětlujeme jim, proč odjíždíme z Ruska, ale neposlouchají nás,“ prohlásil jeden z Čečenců.

„Někteří se už dvacetkrát pokusili vjet do Polska a podat si tam žádost o azyl, polské úřady je ale vracejí zpět,“ řekl ruské službě BBC běloruský aktivista, snažící se uprchlíkům pomáhat.

Polská hranice je důležitá

„Pohraniční stráž velice pečlivě prověřuje každou osobu. Východní hranice Polska je současně hranicí schengenského prostoru, a proto je zajištění bezpečnosti tak důležité,“ zdůraznila mluvčí polské pohraniční stráže. A pokud v Bělorusku táboří lidé, kteří nebyli puštěni do Polska, tak byli odmítnutí proto, že nesplňovali požadavky.

Rafal Kostrzyński z Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) naopak zdůraznil, že mezinárodní právo i polské zákony stanoví, že lidé usilující o mezinárodní ochranu mají mít možnost požádat o azyl i v případě, že na hranice dorazí bez požadovaných dokladů. Na úřad ale „denně telefonují cizinci z hranice, že nemohou podat žádost o azyl“, řekl.

Podle BBC si Poláci z desítek žadatelů vyberou tak dvě-tři rodiny, ostatní jsou v beznadějné situaci.

TVN 24 nedávno upozornila, že Němci častěji vracejí do Polska uprchlíky z třetích zemí, které dříve nechávali být. Berlín za první pololetí vrátil Varšavě na 4000 migrantů, tedy stejně jako za celý loňský rok. Vesměs jde právě o Čečence.

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...