130 let

Uprchlický tábor Moria zničil požár. | foto: Reuters

Uprchlický tábor Moria na ostrově Lesbos zničil požár, řecká vláda na ostrově vyhlásila mimořádný stav

Svět
  •   14:50aktualizováno  19:52
Atény - Přeplněný uprchlický tábor Moria na řeckém ostrově Lesbos v noci na středu zničil požár. Úřady nehlásí žádné oběti na životech, několik lidí však utrpělo lehčí zranění, když se nadýchali kouře. Podle řeckého ministra pro migraci Notise Mitarakise zavinili požár žadatelé o azyl, kteří se bouřili proti koronavirové karanténě.

Izolace byla v táboře zavedena poté, co se v něm nakazilo 35 lidí, napsala agentura AFP. Řecká vláda po středeční mimořádné schůzi vyhlásila na ostrově mimořádný stav, který bude platit čtyři měsíce.

Záležitost sleduje i Evropská komise, která bude financovat přesun na pevninu 400 nezletilých, kteří byli v táboře bez doprovodu. V nevyhovujících podmínkách žilo v areálu přes 12 tisíc lidí.

Migrační krize v číslech. Do Evropy stále proudí nejvíc Syřanů a Afghánců, na třetím místě je ale změna

Premiér Kyriakos Mitsotakis svolal hned ráno mimořádnou schůzi vlády, na níž se ministři dohodli, že mimořádný stav na Lesbu zůstane v platnosti čtyři měsíce. Na místo zamířili dva ministři a šéf národní organizace pro veřejné zdraví. Ministr pro migraci poté na tiskové konferenci konstatoval, že za požár mohou sami migranti: „V noci na dnešek se v táboře rozhořelo několik ohňů. (...) Požáry v Morii vypukly, když žadatelé o azyl protestovali proti karanténě.“

Tábor Moria byl od 2. září uzavřen, protože se u jednoho z obyvatel prokázala...
Požár zachvátil největší uprchlické zařízení v Řecku podle hasičů krátce po...

Požár zachvátil největší uprchlické zařízení v Řecku podle hasičů krátce po úterní půlnoci. Do středečního rána tábor lehl z valné části popelem a na místě jsou doutnající obytné buňky a stany, uvádí řecká média. Obyvatelé před plameny uprchli, mnozí s osobními věcmi. Příčina požáru zatím objasněna nebyla, úřady vyšetřují možnost úmyslného založení.

Řecká agentura ANA s odkazem na nejmenované zdroje informovala, že sami uprchlíci zažehli ve stanech několik ohňů, o jejichž rozšíření se pak postaral vítr. „Bylo to úmyslné, ty stany byly prázdné,“ citovala agentura AFP místního představitele.

Na ostrov dorazily policejní posily, aby pomohly zabránit uprchlíkům dostat se do města Mytilini, kam mnozí směřovali. Podle řeckých médií vytvořili policisté dva kordony. Jeden ve vzdálenosti asi 400 metrů od tábora. V této oblasti je nyní asi 4000 uprchlíků. Další blokáda je pak kolem tábora Kara Tepe, který se nachází blíž k Mytilini.

Tábor Moria byl od 2. září uzavřen, protože se u jednoho z obyvatel prokázala nákaza koronavirem. Od té doby tam bylo zjištěno 35 nakažených.

Německo coby nynější předsednická země EU požádalo, aby se unijní státy o uprchlíky postaraly. „Musíme co nejrychleji rozhodnout, jak Řecku pomoci,“ řekl ministr zahraničí Heiko Maas. Jednou z možností je podle něj, že si členské státy uprchlíky z Morii rozdělí.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) upozornil na hrozící konflikt mezi uprchlíky a obyvateli Lesbu. Podle úřadu se nyní řeší, jak uprchlíkům zajistit dočasné ubytování. Do té doby by měli běženci zůstat, kde jsou. Úřad vyzval všechny zúčastněné ke zdrženlivosti.

Místopředseda Evropské komise Margaritis Schinas v ranním rozhovoru Mitsotakise ujistil, že je EK připravena Řecku „v této těžké chvíli pomoci na jakékoli úrovni“. Eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Ylva Johanssonová už kontaktovala příslušné členy řecké vlády a jedná s nimi o konkrétní formě pomoci. Řekla, že prozatím dala souhlas k financování „okamžitého převozu na pevninu a k ubytování 400 dětí a dospívajících, kteří byli v táboře bez doprovodu“. „Prioritou je zajistit bezpečí a přístřeší všem lidem z Morie,“ napsala komisařka na twitteru.

Informace o možné příčině požáru se podle DPA různí. Někteří obyvatelé tábora hovořili o žhářství ostrovanů. Podle jiných zpráv požár založili sami migranti.

Migranti uvízli na dobytčí lodi, která je zachránila před smrtí v moři. Panují zde ‚nelidské‘ podmínky

Tábor Moria, kde pobývalo přes 12 000 lidí, a jeho kapacita byla tak více než čtyřnásobně překročená, je často terčem kritiky humanitárních organizací.

Všichni nově příchozí migranti na Lesbu, který se nachází v blízkosti Turecka, musejí od 1. března projít povinnou dvoutýdenní karanténou mimo tábory. Humanitární organizace varovaly, že kvůli nemožnosti dodržet v přeplněném zařízení hygienická pravidla se zřejmě počet infikovaných bude dál zvyšovat. Podle činitele místní policie se nyní kvůli požáru „všichni (utečenci) rozutekli a pozitivní případy se promíchaly s ostatními“.

Požáry poháněné silným větrem podle Reuters propukly také na dvou dalších místech na Lesbu.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás