Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Úřad prezidenta a otázky sněhuláka

Svět

  11:00
NEW YORK - Za měsíc si republikáni vyberou svého prezidentského kandidáta. Nyní se po demokratech dostali pod palbu dotazů lidí i ti, z nichž se jeden může stát nejmocnějším mužem světa. Největší pozdvižení vyvolali Rudolph Giuliani a Mitt Romney, kteří se navzájem osočili z podpory nezákonných přistěhovalců.

Rudolph Giuliani (vpravo) a Mitt Romney při debatě na televizi CNN. foto: ČTK

V televizní debatě osmi republikánských kandidátů ve floridském St. Petersburgu bývalý guvernér Massachusetts Romney prohlásil, že v době, kdy byl Giuliani newyorským starostou, udělal z města útočiště imigrantů.

Giuliani na to obvinil Romneyho, že v jeho domě pracovali ilegální přistěhovalci. Romney se bránil tím, že pracovníky najímala smluvní firma a že "není americké" kontrolovat něčí dokumenty jen proto, že má "legrační přízvuk".

Téma imigrace dominovalo debatě, do níž otázky zasílali Američané prostřednictvím nahrávek umístěných na videoserveru YouTube. Tentokrát jich přišlo téměř 5000, o 2000 více než při premiéře tohoto formátu letos v červenci, kdy na dotazy odpovídali demokratičtí kandidáti.

Nová podoba debaty má podle jejích organizátorů přivést k politické diskusi více mladých lidí, dát občanům možnost klást otázky přímo a také oživit už poněkud okoukaný televizní pořad.

Ještě před debatou se někteří uchazeči o nominaci obávali, aby nebyli vystaveni příliš nečekaným situacím. "Prezidentský úřad by se měl držet na vyšší úrovni, než je odpovídat na otázky sněhuláka," řekl v tisku Romney v narážce na zveřejněné příspěvky, v nichž dotazy kladly různé postavy, včetně kreslených figurek nebo zvířat.

David Bohrman, producent televize CNN, která debatu vysílala, připustil, že pro kandidáty je nové pojetí "poněkud mimo zónu jejich komfortu". Televize ovšem její účastníky předem ujistila, že všechny z 80 vybraných otázek jsou zdvořilé. Na sněhuláka nakonec nedošlo, ale z obří obrazovky promluvil kreslený viceprezident Richard Cheney, který chtěl znát názory kandidátů na sílu vlivu viceprezidentské funkce.

Většina otázek se ale týkala konzervativních témat. Mladík s Biblí v ruce se tázal, zda kandidáti věří každému jejímu slovu. Názory na právo na vlastnictví zbraně chtěl znát muž držící automatickou pušku, farmář pojídající kukuřici se ptal na zemědělské dotace. Obsahem dalších dotazů byly umělé potraty, přijímání homosexuálů do armády, trest smrti či snižování státních výdajů.
Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat