19. března 2017 15:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Německo má nového prezidenta. Úřadu se ujal Frank-Walter Steinmeier

Úřadu německého prezidenta se v neděli ujal bývalý ministr zahraničí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úřadu německého prezidenta se v neděli ujal bývalý ministr zahraničí... | foto: Reuters

BERLÍN Úřadu německého prezidenta se v neděli ujal bývalý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Jedenašedesátiletý sociální demokrat v převážně reprezentativní funkci vystřídal Joachima Gaucka, který se rozhodl nekandidovat do dalšího pětiletého období.

Steinmeier v neděli do berlínského zámku Bellevue, který je sídlem hlavy státu, dorazil v poledne i s manželkou. Gauck ho se svou partnerkou přijal na schodech zámku a o několik desítek minut později mu funkci symbolicky předal.

Steinmeiera, který je dlouhodobě nejpopulárnějším německým politikem, zvolilo v únoru jasnou většinou Spolkové shromáždění. Dlouholetý politik získal 931 z 1239 platných odevzdaných hlasů. Žádný z jeho čtyř protikandidátů se mu ani vzdáleně nepřiblížil. Prosadit se pro Steinmeiera nebylo složité, protože měl podporu vládní velké koalice konzervativní unie CDU/CSU a sociálních demokratů (SPD), která se na jeho kandidatuře dohodla už v listopadu.

Úřadu německého prezidenta se v neděli ujal bývalý ministr zahraničí...
Úřadu německého prezidenta se v neděli ujal bývalý ministr zahraničí...

Ve svém prvním projevu po zvolení Steinmeier opakovaně hovořil o odvaze a nutnosti boje za uchování svobody a demokracie ve sjednocené Evropě. Právě téma odvahy, odvahy bojovat a angažovat se v politickém dění za demokratické ideály bude podle pozorovatelů pro Steinmeiera během pěti let ve funkci klíčové.

Sedmasedmdesátiletý Gauck měl podporu většiny parlamentních stran pro kandidaturu do druhého funkčního období, nakonec se ale i vzhledem ke svému věku rozhodl o post hlavy státu znovu neusilovat. Vládní koalice, která s jeho kandidaturou do značné míry počítala, pak několik měsíců hledala alternativu. Nakonec se jí stal Steinmeier.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz