13. února 2017 3:06, aktualizováno  9:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nejvyšší přehradě v USA hrozí havárie. Policie nařídila evakuaci téměř 200 tisíc lidí

Přehrada u kalifornského Oroville vypouští poprvé ve své 49leté historii... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přehrada u kalifornského Oroville vypouští poprvé ve své 49leté historii... | foto: ČTK

OROVILLE/PRAHA Nejvyšší přehrada Spojených států je v ohrožení. Přehrada u kalifornského Oroville vypouští poprvé ve své 49leté historii obrovské množství vody nouzovým přepadem. Inženýři v něm však objevili praskliny a varovali, že hrozí nekontrolované zaplavení území pod nejvyšší hrází ve Spojených státech.

„Byla nařízena okamžitá evakuace v okolí Oroville. Toto není cvičení, toto není cvičení,“ oznámil na sociálních sítích místní šerif. Kolem 1:30 SEČ kalifornské úřady uvedly, že hrozí, že se „v příští hodině protrhne nouzový přepad“. Podle agentury Reuters se ale varování nenaplnilo a nouzový přepad dál drží pohromadě. Úřady chtějí nyní zkusit díru v přehradě zaplnit kamením, které by měly shazovat z vrtulníků.

Podle posledních informací vodohospodáři stabilizovali vyhrocenou situaci na přehradě, kde eroze vážně poškodila takzvané skluzy, tedy odtokové dráhy přelivů. Protržení díla podle odborníků nikdy nehrozilo, napsal list The Washington Post. V oblasti pod přehradou nicméně nadále platí vyhlášená evakuace, která se dotkla takřka 200 000 lidí.

Počátkem tohoto měsíce technici nečekaně zjistili, že eroze podemlela hlavní skluz od primárního přelivu. Ve více než kilometr dlouhém betonovém korytu je velká díra, kterou zatím není možné opravit například zasypáním kameny.

Vodu z přehrady začaly úřady vypouštět ve čtvrtek poté, co si všimly, že v přepadu na přehradě už chybí kusy betonu. Voda v nádrži před tím výrazně stoupla v důsledku vytrvalých dešťů.

Policie před pátou odpoledne (před druhou ráno v noci SEČ) nařídila povinnou evakuaci oblasti pod přehradou. Podle CNN se evakuace dotkne přes 188 tisíc lidí.

Přehradu téměř kompletně naplnily silné deště a sněžení, které v posledních dnech Kalifornii sužují, informovala agentura Reuters. Inženýři vypouští obrovského množství vody v naději, že uleví tlaku na nouzový přepad přehrady.

Guvernér Kalifornie Jerry Brown požádal federální vládu o vyhlášení stavu velké katastrofy. Úřady mají připravené velké množství záchranných vrtulníků pro případ, kdyby přepad nevydržel a prasknul.

Hlavní přepad vypouští obrovské množství vody.
Hlavní přepad kalifornské přehrady Oroville vypouští obrovské množství vody,...

V sobotu už začala voda z přehrady téci přes nouzový přepad poprvé v téměř padesátileté historii tohoto 230 metrů vysokého stavebního díla. Přes dva kilometry dlouhá umělá nádrž Oroville pojme asi čtyři kubické kilometry vody.

Oroville Dam and Spillway damaged after recent rain in California
Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz