U Francie kvůli nákaze norovirem izolovali loď se 1700 lidmi. Opatření následně zmírnili

Autor: ,
  17:03aktualizováno  22:20
Úřady zmírnily zákaz opouštět výletní loď kotvící u Bordeaux, na níž dříve zavedly karanténu pro více než 1700 pasažérů a členů posádky. Důvodem izolace byl výskyt střevní chřipky. Lidé bez příznaků onemocnění mohou nyní loď opustit. Testy z nemocnice v Bordeaux potvrdily, že na palubě se šířila střevní chřipka virového původu.
Cestující a členové posádky výletní lodi Ambition registrované na Bahamách jsou...

Cestující a členové posádky výletní lodi Ambition registrované na Bahamách jsou v karanténě kvůli propuknutí střevního onemocnění na palubě. (13. května 2026) | foto: Profimedia.cz

Podle úřadů nezpůsobila nikomu vážnější potíže. Už dříve místní úřady uvedly, že případ nesouvisí s výskytem hantaviru na jiné lodi, vzhledem k aktuální situaci však přistoupily k preventivní karanténě.

Mezi 1233 pasažéry lodi Ambition britské společnosti Ambassador Cruise Line se projevily „příznaky odpovídající akutní střevní infekci“ přibližně u osmdesátky lidí, informovaly úřady. Tyto osoby ošetřil palubní lékař a navzdory částečnému zrušení karantény musí stále zůstat v izolaci ve svých kajutách.

Na lodi také zemřel 92letý senior pravděpodobně na zástavu srdce, podle úřadů jeho úmrtí nesouvisí se střevní infekcí. Vedle pasažérů pocházejících převážně z Británie a Irska je na lodi také 514 členů posádky.

Prefektura departementu Gironde informovala, že analýza biologických vzorků v nemocnici v Bordeaux potvrdila, že infekci způsobila nákaza norovirem, což je rychle se šířící střevní infekce vyvolávající náhlé zvracení a průjem. Některá francouzská média předtím tvrdila, že první analýzy provedené na palubě přítomnost noroviru neprokázaly.

Úřady vyloučily jakoukoli souvislost s případy hantaviru na lodi MV Hondius. Preventivní opatření na Ambition mají podle nich za cíl předejít jakékoli panice v souvislosti se současnou mezinárodní situací i fámami o možném výskytu hantaviru na palubě.

„Je to situace, která nás vede k maximální opatrnosti, i když tento typ epidemie na lodi, v uzavřeném prostoru, není vzácný,“ sdělily ve středu úřady tisku. Podobný případ zaznamenala například minulý týden výletní loď plující po Karibiku, na níž podle amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) mělo průjem či zvracelo 145 cestujících a 15 členů posádky.

Výletní loď vyplula 6. května ze Shetlandských ostrovů severně od Skotska a předtím zastavila v Belfastu, Liverpoolu a Brestu. Nyní měla odplout do přístavu Ferrol na severu Španělska, než se 22. května vrátí do Liverpoolu.

Vstoupit do diskuse
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.