27. října 2019 10:28, aktualizováno  20:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Celostátní stav nouze v Kalifornii. Kvůli požárům evakuovali již 200 tisíc lidí, milion domácností bez proudu

Příčinu požáru na severu Kalifornie úřady oficiálně nesdělily. Místní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příčinu požáru na severu Kalifornie úřady oficiálně nesdělily. Místní... | foto: Reuters

Los Angeles V Kalifornii na západním pobřeží USA dál zuří masivní lesní požáry. Ty si již vyžádaly evakuaci zhruba 200 000 lidí, jak napsala agentura AP. Kalifornský guvernér Gavin Newsom v neděli vyhlásil celostátní stav nouze. Úřady podle něj v boji s požáry využívají všechny dostupné prostředky, napsala agentura AP.

Místní energetická společnost kvůli nebezpečí vzniku nových požárů preventivně přerušuje dodávky proudu. Bez elektřiny v neděli bude téměř milion domácností a podniků, výpadky by přitom mohly trvat až 48 hodin. Guvernér však podle agentury Reuters takové preventivní přerušování dodávek elektřiny označil za nepřijatelné.

Nejlidnatější americký stát, který má na 40 milionů obyvatel, se s požáry potýká od čtvrtka. Zatím není jasné, co je způsobilo. Energetická společnost PG&E však uvedla, že těsně před propuknutím ohně na severu se v oblasti porouchalo vedení vysokého napětí.

Kvůli nebezpečným podmínkám, které nahrávají vzniku požárů po zkratu, rozvodné...
Hořící vinice.

Vinařskou oblast Sonoma severně od San Franciska nyní trápí požáry nejvíce. Požárníci mají pod kontrolou jen asi desetinu hořícího území o rozloze více než 100 kilometrů čtverečních. Situaci komplikuje suchý a silný vítr o rychlosti až 120 kilometrů za hodinu, který je nejsilnější za několik posledních let. Meteorologové varují, že vítr může způsobit nepředvídatelné chování plamenů a může šířit žhavé uhlíky na kilometry daleko. Vlhkost vzduchu přitom na některých místech klesá na jednociferné hodnoty.

„Jakákoli jiskra z kteréhokoli zdroje může způsobit katastrofu,“ varoval představitel PG&E. „Nechceme být jedním z těchto zdrojů,“ dodal. Preventivní výpadky se v neděli mají dotknout až 2,35 milionu lidí. Energetická společenost se obává, že oheň by mohl vzniknout například při zkratku v případě vyvrácení sloupů elektrického vedení.

Možná souvislost mezi nynějšími požáry a porouchaným elektrickým vedením je podle AP připomínkou neštěstí z minulého roku, kdy oheň ve městě Paradise zabil 85 lidí. Byl to nejkatastrofičtější požár ve Spojených státech za poslední století. Státní úřady při vyšetřování došly k závěru, že jej zažehlo právě poškozené elektrické vedení společnosti PG&E.

Už v pátek muselo být evakuováno na 50 000 lidí z oblasti Santa Clarita severně od Los Angeles. Téměř všichni evakuovaní se však přes víkend mohli vrátit do svých domovů, hasiči tam mají většinu požáru již pod kontrolou. Místní policie uvedla, že na spáleništi našla lidské pozůstatky, není však jisté, zda toto úmrtí souvisí s požárem.

S živlem se stále potýká několik tisíc hasičů. V noci na neděli se přitom snažili dostat co největší část požárů pod kontrolu předtím, než větrná bouře vyvrcholí. K tomu by podle meteorologů mělo dojít v neděli ráno místního času (odpoledne SEČ).

ČTK
Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

Test celoročních pneumatik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....