9. listopadu 2018 16:49, aktualizováno  22:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Kalifornii nekontrolovaně zuří tři obří požáry. Probíhají povinné evakuace 157 tisíc lidí i z měst Malibu a Paradise

Požár v Kalifornii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Požár v Kalifornii. | foto: ČTK

Los Angeles Americký stát Kalifornie bojuje se třemi rychle se šířícími požáry, před kterými z domovů uteklo 157 000 lidí. V pátek to podle agentury AP oznámil šéf úřadu guvernéra pro krizové situace Mark Ghilarducci. Ve městě Paradise našli záchranáři 5 lidí, kteří uhořeli v autech. Na severu Kalifornie zničil oheň takřka celé město, na jihu pak úřady vyhlásily evakuaci zhruba dvou třetin přímořského města Malibu, které je v těsném sousedství Los Angeles. Původně bylo v plánu vyklizení celého Malibu.

„Bezprostřední hrozba!“ napsali na Twitteru hasiči z okresu Los Angeles, pod které Malibu spadá. Podle hasičů požár v pohoří Santa Monica směřuje k oceánu, právě to přinutilo úřady vyhlásil evaukaci v Malibu.

Požár v kalifornském městě Paradise.
Požár byl ohlášen ve čtvrtek ráno a za šest hodin zachvátil 69 kilometrů...

Malibu lesnímu požáru nečelí poprvé, v říjnu 2007 si plameny v oblasti vyžádaly 14 mrtvých a na 2000 zničených domů.

Své domovy musely podle serveru CNN opustit i Kim Kardashianová Westová a herečka Alyssa Milanová. Obě o tom informovaly na svých sociálních sítích.

09.listopadu 2018 v 02:53, příspěvek archivován: 09.listopadu 2018 v 18:08

I just had to evacuate my home from the fires. I took my kids, dogs, computer and my Doc Marten boots. (Husband is in NY. Horses are being evacuated by my trainer.)

Evakuováno bylo i město Paradise, domov 26 000 lidí. Požáry už tam podle mluvčího místních hasičů zničily zhruba 200 budov. Tento požár nazvaný Camp Fire spálí každou minutu plochu velkou jako 80 fotbalových stadionů. „Téměř celé město Paradise bylo zničeno. Nic tam nezůstalo stát,“ uvedl mluvčí kalifornské požární ochrany Scott McLean.

U požárů zasahuje 2200 hasičů, v akci jsou i vrtulníky. V okolí města Paradise se pohřešují desítky lidí.

Celkem zde živel pohltil asi 285 kilometrů čtverečních území. Oheň se přiblížil k městu Chico, kde žije 90 000 lidí, hasičům se ale zde podařilo postup živlu zastavit. Dosud byli zraněni dva hasiči a blíže neurčený počet civilistů, uvedl šéf místních hasičů Darren Read.

09.listopadu 2018 v 18:51, příspěvek archivován: 09.listopadu 2018 v 19:02

VIDEO: These abandoned and burned out cars shows you what a panic it must have been for residents trying to escape the Camp Fire. Unreal scenes in Paradise, CA, this morning. #CampFire https://t.co/AhBuWzS0Tx

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

These abandoned and burned out cars shows you what a panic it must have been for residents trying to escape the Camp Fire. Unreal scenes in Paradise, CA, this morning. #CampFire https://t.co/AhBuWzS0Tx

Šéf úřadu guvernéra Ghilarducci na tiskové konferenci řekl, že rozsah škod je neuvěřitelný a srdcervoucí. Ve městě Paradise nalezli záchranáři pět mrtvých, kteří uhořeli v autech.

09.listopadu 2018 v 02:23, příspěvek archivován: 09.listopadu 2018 v 17:23

VIDEO: Just a little visual reminder of what our neighbors are facing with the #CampFire... #CampFireJamesWoods https://t.co/aasjJDD6Ia

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Just a little visual reminder of what our neighbors are facing with the #CampFire... #CampFireJamesWoods https://t.co/aasjJDD6Ia

Nejničivější požáry v kalifornii za posledních 15 let

Říjen-Listopad 2003 - Požáry, které sužovaly jižní Kalifornii, zabily nejméně 22 lidí a spálily přes 3000 kilometrů čtverečních. Zničeno bylo přes 4000 domů a dalších objektů.

Říjen-Listopad 2007 - Série ničivých požárů si vyžádala 14 obětí. Plameny sežehly 4400 kilometrů čtverečních území a zničily kolem 2000 domů, evakuace byla nařízena milionu lidí. Část Malibu o rozloze 18 kilometrů čtverečních zasáhl další požár v listopadu. Utéct před živlem muselo 14 000 lidí.

Září 2015 - Pět lidí zahynulo v plamenech při dvou lesních požárech v severní Kalifornii. Oheň zachvátil 580 čtverečních kilometrů plochy a zničil přes 1090 obydlí.

Říjen 2017 - Požáry, které začaly trápit převážně severní Kalifornii od dubna a které vyvrcholily v říjnu v okresech Napa, Somona a Lake si vyžádaly celkem 47 obětí, z toho 22 zahynulo v říjnu. Požáry spálily oblasti o rozloze asi 5500 kilometrů čtverečních a zničily 10 000 budov. Podle některých zdrojů se jednalo o nejničivější sérii požárů v historii Kalifornie. 

Svědci z Paradise v americkém tisku popisovali chaotické scény. Lidé se například snažili zachránit na asfaltových parkovištích, která pak ze všech stran obklopil oheň. 

„Věci začaly vybuchovat,“ popsala svůj útěk z města Gina Oviedová. „Lidé začali vyskakovat z aut a utíkat pryč,“ dodala. Požár pohlcoval domy, plameny převyšovaly sloupy elektrického vedení, popsala situaci. Evakuaci ztěžoval dopravní kolaps.

Svědci v americkém tisku popisovali chaotické scény. Lidé se například snažili zachránit na asfaltových parkovištích, která pak ze všech stran obklopil oheň.

Požár byl ohlášen ve čtvrtek ráno a za šest hodin zachvátil 69 kilometrů čtverečních. „Všechny vozy, co jsme mohli nasadit, teď hasí a další jsou na cestě,“ uvedl mluvčí místních hasičů Rick Carhart. „Jsou tam desítky zásahových týmů a další stahujeme z celého státu (Kalifornie),“ dodal.

Oheň se šíří rychle kvůli silnému větru a suchu. Místní úřady vyhlásily stav nouze a požádaly o pomoc federální vládu.

Evakuováni byli i obyvatelé dalších několika měst v severní Kalifornii. S ohněm, který stále není pod kontrolou, podle CNN bojuje přes 2000 hasičů. 

Požár Camp Fire prozatím podle hasičů zničil asi 2000 budov, číslo ale není konečné. V bezprostředním ohrožení je 15 000 domů a 2000 komerčních budov.

Další dva požáry vypukly na jihu Kalifornie. Jeden z nich zuří nedaleko města Thousand Oaks, kde střelec zabil ve středu v baru 12 lidí. Někteří lidé, kteří chtěli po incidentu darovat krev, se nemohli kvůli ohni dostat do odběrového střediska.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz