Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Úřady v USA zablokovaly zprávu, že Rusko chce očernit Bidena, prý byla špatně napsaná

Demokratický kandidát Joe Biden. foto: Reuters

Washington - Vedení amerického ministerstva vnitřní bezpečnosti odmítlo zveřejnit zpravodajskou zprávu z letošního července, podle níž se Rusko pokouší očerňovat demokratického kandidáta na prezidenta Joea Bidena pomocí údajných informací o jeho duševním zdraví. Na základě sdělení některých zaměstnanců ministerstva o tom informoval list The New York Times (NYT), podle nějž případ oživil obavy z politického vlivu na chod tohoto úřadu.
  20:51

Biden odsoudil násilí v Portlandu. Trump ho podle něj ještě více rozdmýchává

Zpráva s názvem „Rusko bude pravděpodobně očerňovat zdravotní stav kandidátů v USA, aby ovlivnilo volby 2020“ vznikla, aby informovala americké činitele o tom, že ruské státní agentury šíří tvrzení o chabém duševním stavu demokratického kandidáta Bidena. Bližší informace o obsahu zprávy známy nejsou.

Dokument však zastavilo vedení ministerstva pro vnitřní bezpečnost krátce předtím, než měl být distribuován. Ministr Chad Wolf ve středu v televizi Fox News prohlásil, že se k takovému kroku on a další vysoce postavení činitelé rozhodli kvůli tomu, že se jednalo o „velice špatně napsanou zprávu“. „Tvrdě pracují na přepsání té zprávy, dávají ji do lepšího kontextu,“ řekl Wolf. Poznamenal rovněž, že problémy s dokumentem vycházejí rovněž z dlouhodobějších neshod s některými jeho podřízenými.

Nekonzistentní měřítko

NYT však poznamenává, že ministerstvo má nekonzistentní měřítko ohledně toho, jak opatrně postupovat při zveřejňování různých zpravodajských zpráv. Autoři zamítnutého dokumentu v něm uváděli, že svým závěrům silně důvěřují, přesto však bylo jeho uveřejnění zablokováno. V polovině června však úřad zveřejnil zprávu o „anarchistických extremistech“ na severozápadě země, ačkoli tehdy činitelé tvrdili, že svému posouzení historické situace důvěřují jen málo.

„Toto je poslední z řady kroků, které podnikli politicky jmenovaní vůdci ministerstva, a které politizují činnost úřadu a zkreslují analýzu zpravodajských informací, na kterou spoléhá tolik činitelů orgánů zajišťujících bezpečnost Američanů,“ napsal v otevřeném dopise ministru Wolfovi demokratický šéf výboru pro vnitřní bezpečnost Sněmovny reprezentantů Bennie Thompson. Požádal zároveň generálního inspektora úřadu, aby záležitost přezkoumal.

Jedním z hlavních úkolů ministerstva pro vnitřní bezpečnost, jež bylo založeno v reakci na teroristické útoky z 11. září 2001, je informovat lokální policejní agentury o nejnovějších hrozbách pro národní bezpečnost. Podle NYT se však úřadu nepodařilo získat důvěru řady lokálních činitelů, částečně právě kvůli dojmu některých z nich, že svou činnost úřad přizpůsobuje politickým potřebám Bílého domu.

Policie v Los Angeles zastřelila černošského cyklistu. Při zatýkání zjistila, že byl ozbrojený

Trumpova administrativa přitom dlouhodobě čelí obviněním, že zlehčuje hrozbu ruského vměšování do voleb, zejména pokud tato činnost zdánlivě nahrává nynějšímu prezidentovi. Trump přitom v minulosti jasně naznačil, že chce od ministerstva vnitřní bezpečnosti, aby se soustředilo především na jeho volební témata, jimiž je například nepovolená migrace a tématika ochrany hranic, místo kyberbezpečnosti či sdílení informací mezi americkými bezpečnostními úřady, píše NYT.

Autor:

Mohlo by vás zajímat