Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora -2 °C zataženo Předplatné LN
29. října 2019 7:18, aktualizováno  14:39 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Úřady vyloučily prodemokratického aktivistu Wonga z voleb v Hongkongu. Prý nevyhověl požadavkům volebních předpisů

Joshua Wong promlouvá k demonstrantům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Joshua Wong promlouvá k demonstrantům. | foto: Reuters

Hongkong Výrazná postava prodemokratického hnutí v Hongkongu Joshua Wong v úterý oznámil, že je jediný kandidát, kterého úřady vyloučily z místních voleb. Ty by se měly konat příští měsíc.

Volební komise podle agentury Reuters uvedla, že Wongova nominace byla shledána „neplatnou“. Místní vláda ve svém prohlášení dodala, že kandidát nevyhověl požadavkům předpisů pro volby plánované na 24. listopadu.

„Rozhodnutí zakázat mi kandidaturu je jasně politicky motivované,“ prohlásil třiadvacetiletý aktivista. „Tento krok přiměje ještě víc obyvatel Hongkongu, aby vyšli demonstrovat do ulic a také aby hlasovali ve volbách,“ dodal.

Lídr demokratické opozice v Hongkongu Joshua Wong v rukou policie.
Někdejší studentský lídr protestů Joshua Wong byl propuštěn z vězení.

Hongkong v současnosti prožívá nejhorší politickou krizi od roku 1997, kdy se tato bývalá britská kolonie vrátila pod správu Číny. Hongkong je v současné době spravován podle principu jedna země, dva systémy, což má zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady. Kritici ale tvrdí, že Peking tyto svobody postupně omezuje. Demonstranti v ulicích od června žádají demokratické reformy, včetně přímé volby správce Hongkongu.

Joshua Wong sehrál významnou roli v prodemokratickém hnutí a vlně protestů v roce 2014, které trvaly 79 dnů. Jejich cílem bylo prosadit plně svobodné volby, což se nepodařilo. Nynější protestní hnutí zdůrazňuje, že nemá žádného vůdce, a jeho organizátoři zůstávají anonymní. Wong se do něj ale otevřeně zapojuje.

Za své aktivity byl Wong v minulosti opakovaně zatčen a vězněn. Naposledy byl zadržen koncem srpna za organizaci nepovolené demonstrace před policejní stanicí z 21. června. Byl propuštěn na kauci a jeho případ byl odročen na 8. listopadu. Wong od té doby navštívil řadu zemí, včetně například Německa či Spojených států, kde se snažil získat pro hongkongské prodemokratické hnutí podporu.

V předchozích letech hongkongské úřady vyloučily z voleb řadu prodemokratických kandidátů kvůli jejich požadavkům na větší míru sebeurčení Hongkongu, které jsou podle úřadů v rozporu s ústavou. Byla mezi nimi i řada členů strany Demosisto, na jejímž založení se Joshua Wong podílel. Agentura AP nicméně uvedla, že tentokrát byli kromě Wonga všichni ostatní uchazeči schváleni.

ČTK
Premium

Osudové jídlo: genetická odolnost je důležitější než trendy ve stravování

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Bílé jedy, maso a pšenice. Potraviny, které jsou součástí našeho běžného jídelníčku, procházejí revolucí. Během...

Premium

POHLED: Talent, či Padája? Uměl Abraham závodit, nebo byl protežovaný?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V pátek večer mu přišel e-mail. Otevřel ho, lejstro ve španělštině pomocí internetového překladače přečetl, aby...

Premium

Chybí mi u nás výchova k práci. A vůle nechat lidi dělat, říká Pohlreich

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chod jeho restaurací už na něm nestojí, může se víc věnovat rodině, vlastnímu vydavatelství i sobě. Udržuje se v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!