Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 11 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Úřady vyloučily prodemokratického aktivistu Wonga z voleb v Hongkongu. Prý nevyhověl požadavkům volebních předpisů

Joshua Wong promlouvá k demonstrantům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Joshua Wong promlouvá k demonstrantům. | foto: Reuters

Hongkong Výrazná postava prodemokratického hnutí v Hongkongu Joshua Wong v úterý oznámil, že je jediný kandidát, kterého úřady vyloučily z místních voleb. Ty by se měly konat příští měsíc.

Volební komise podle agentury Reuters uvedla, že Wongova nominace byla shledána „neplatnou“. Místní vláda ve svém prohlášení dodala, že kandidát nevyhověl požadavkům předpisů pro volby plánované na 24. listopadu.

„Rozhodnutí zakázat mi kandidaturu je jasně politicky motivované,“ prohlásil třiadvacetiletý aktivista. „Tento krok přiměje ještě víc obyvatel Hongkongu, aby vyšli demonstrovat do ulic a také aby hlasovali ve volbách,“ dodal.

Lídr demokratické opozice v Hongkongu Joshua Wong v rukou policie.
Někdejší studentský lídr protestů Joshua Wong byl propuštěn z vězení.

Hongkong v současnosti prožívá nejhorší politickou krizi od roku 1997, kdy se tato bývalá britská kolonie vrátila pod správu Číny. Hongkong je v současné době spravován podle principu jedna země, dva systémy, což má zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady. Kritici ale tvrdí, že Peking tyto svobody postupně omezuje. Demonstranti v ulicích od června žádají demokratické reformy, včetně přímé volby správce Hongkongu.

Joshua Wong sehrál významnou roli v prodemokratickém hnutí a vlně protestů v roce 2014, které trvaly 79 dnů. Jejich cílem bylo prosadit plně svobodné volby, což se nepodařilo. Nynější protestní hnutí zdůrazňuje, že nemá žádného vůdce, a jeho organizátoři zůstávají anonymní. Wong se do něj ale otevřeně zapojuje.

Za své aktivity byl Wong v minulosti opakovaně zatčen a vězněn. Naposledy byl zadržen koncem srpna za organizaci nepovolené demonstrace před policejní stanicí z 21. června. Byl propuštěn na kauci a jeho případ byl odročen na 8. listopadu. Wong od té doby navštívil řadu zemí, včetně například Německa či Spojených států, kde se snažil získat pro hongkongské prodemokratické hnutí podporu.

V předchozích letech hongkongské úřady vyloučily z voleb řadu prodemokratických kandidátů kvůli jejich požadavkům na větší míru sebeurčení Hongkongu, které jsou podle úřadů v rozporu s ústavou. Byla mezi nimi i řada členů strany Demosisto, na jejímž založení se Joshua Wong podílel. Agentura AP nicméně uvedla, že tentokrát byli kromě Wonga všichni ostatní uchazeči schváleni.

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

OVĚŘENO: Menstruační kalhotky si ženy oblíbily
OVĚŘENO: Menstruační kalhotky si ženy oblíbily

Český startup Snuggs na jaře minulého roku uvedl na trh menstruační kalhotky. Nyní přichází hned s několika novinkami. S kalhotkami pro silnou menstruaci, novou antibakteriální ochranou funkční vrstvy, dále modelem s vysokým pasem, před týdnem expandoval na Slovensko a bude následovat Německo.