• schránka
  • Přihlásit Můj účet
Fazil Say (na snímku z roku 2001)

Fazil Say (na snímku z roku 2001) | foto: archiv MAFRA - David Port

Urážel jste islám, vyslechl si před soudem známý turecký pianista

Svět
  •   13:55
ISTANBUL - Turecký soud v pátek znovu odsoudil známého pianistu Fazila Saye za urážku náboženství a udělil mu podmínečný desetiměsíční trest. Hudebník si stejný rozsudek vyslechl už letos v dubnu, odvolací soud však poté kvůli procesním pochybením nařídil nový proces. Justice virtuosa stíhá kvůli posměšným poznámkám na Twitteru, kde se vyjadřoval například o upjatosti a pokrytectví islámu.

Třiačtyřicetiletý Say před soudem poprvé stanul loni, a to na základě udání trojice mužů, kteří si policii na údajně urážlivé komentáře stěžovali. Hudebník svou vinu opakovaně popřel a tvrdil, že jeho stíhání má politický podtext. Say je ateista a známý kritik konzervativní vlády premiéra Recepa Tayyipa Erdogana.

"Zítra budu dál žít a pracovat. Budu-li nadále žít, budu-li nadále uvažovat jako svobodný člověk, vytvořím ještě lepší díla," komentoval Say verdikt na svém twitterovém účtu.

 V dubnu Say od soudu odešel s desetiměsíčním trestem s podmíněným odkladem na pět let. Krátce na to ale odvolací instance nařídila nový proces. Soud v Istanbulu nyní trest v podstatě potvrdil, zkušební dobu ale stanovil na dva roky. Rozsudek není pravomocný a pianista se může odvolat k Nejvyššímu soudu.

Příklady Sayových kontroverzních tweetů:

  • "Nevím, jestli jste si to taky uvědomili, ale všichni pitomci, kriminálníci, kašpaři, zloději, šašci, všichni jsou islamisté. Jde o paradox?"
  • "Muezzin skončil večerní modlitbu po 22 sekundách... Proč tak pospícháš? Milenka? Rakije?" 

Sayovo stíhání vyvolalo vlnu kritiky zejména mezi zastánci sekulárního státu a ochránci lidských práv. Země se podle nich dostává kvůli ochraně náboženského cítění muslimů do sporu s právem na svobodu vyjadřování. To podle nich může Ankaře uškodit ve vztahu k EU, jejímž členem by se ráda stala.

Fazil Say je interpret vážné hudby a také skladatel. Během své kariéry hrál jako sólista například s newyorskou nebo berlínskou filharmonií. Několikrát koncertoval i v České republice, mimo jiné v roce 2002 na Pražském jaru. V právě započaté koncertní sezoně se stal hlavním hostujícím sólistou Filharmonie Brno (více čtěte ZDE).

Autoři: Lidovky.cz, ČTK