Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Uražený starosta Las Vegas a Bohem dané právo na sebeobranu

Afghánistán

  12:42
Američtí intelektuálové se v novinách jali pitvat "lidový" fenomén hnutí zvaného Tea Party. V Idahu se tento týden sešlo pár desítek aktivistů, kteří volali málem po převratu, popisoval ve středu zatím poslední vzedmutí hněvu deník The New York Times. Lidi tím maskují leccos, píší komentátoři, třeba i to, jak se dodnes nesmířili s tím, že v Bílém domě vládne černoch.

Starosta Las Vegas Oscar Goodman foto: Reprofoto

Naštvaní jsou i politici. Důkazem je starosta Las Vegas Oscar Goodman, který se odmítl sejít s prezidentem Barackem Obamou a doprovázet ho při jeho návštěvě města dokud prý nevysvětlí řeči "o Las Vegas a nesmyslném utrácení", cituje dnes zprávu AP deník The Reno Gazette-Journal. Goodmanův mluvčí Jace Radke k tomu řekl, že jde konkrétně o výrok, v němž Obama lidem doporučil šetřit a nevyhazovat v Las Vegas. Prezident se o Las Vegas "otřel" hned několikrát, připomněl uražený Goodman a řekl, že se zřejmě "učí pomalu". Proto, dodal, je potřeba dát mu zřetelně najevo, co si o jeho slovech v nevadské oáze kasin a zábavy myslí.
PŮVODNÍ ČLÁNEK ZDE

Co vlastně Američanům přelétlo přes nos? Vadí jim úplně všechno? Komentátor časopisu The New Yorker John Cassidy celkem výstižně rozebral, co všechno dnes lidi žene na ulici, aby došel k závěru, že největší problém jsou mizerné vyhlídky většiny z nich, že si v blízké době polepší (Tea Party U.S.A." It´s Still the Economy, Stupid!").

Jedním z prostých vysvětlení fenoménu, o kterých se podle Cassidyho málo mluví, ale mělo by, jsou předsudky vůči lidem černé pleti. Jasně, na východním nebo naopak na západním pobřeží se už přece něco takového dávno nenosí, ale Ameriku tvoří i takové státy jako Idaho nebo Nebraska. A právě v nich má kořeny hnutí Tea Party. "Pro leckteré bílé Američany určitého věku a vzdělání je prostě černoch v Oválné pracovně potupa. Nic na tom nemění ani fakt, že vystudoval práva na Harvardu a má chování rezervovaného aristokrata," píše Cassidy a dodává: "Největší pokles popularity zaznamenal prezident Obama právě mezi bílými, zvlášť u střední třídy a manuálně pracujících."

Dalším kořenem naštvanosti, rovněž málo zmiňovaným, poznamenává Cassidy, je prostředí, ve kterém Američané vyrůstají. "Rodiny předávají svým potomkům hodnoty, které jsou historicky nepřesné a potenciálně nebezpečné. Pokud do vás od malička vtloukají, že Amerika je vyvolený národ - země, kterou si v tvrdém zápase podmanili tvrdě pracující a bohabojní anglosasští samorosti ozbrojení jen dýkami a dlouhými puškami - mnohem hůř se budete vyrovnávat se základním americkým dědictvím, jako je sekularizace církve a státu, přistěhovalectví nebo klíčová role federální vlády."

Zdaleka nejpádnějším důvodem naštvanosti je ale podle Cassidyho prostý fakt, že se lidem nedostává peněz. Krize zavinila krach řady firem, ty propustily řadu lidí a řada z nich přišla v důsledku toho třeba i o střechu nad hlavou.
PŮVODNÍ ČLÁNEK ZDE

Deník The Augusta Chronicle ze státu Georgia se dnes v redakčním komentáři strefuje do Americké unie za občanská práva (ACLU). Vadí mu, že bojuje za práva teroristů kdesi v Afghánistánu nebo v Pákistánu. "Smyslem jeho existence je přitom bránit a dohlížet na dodržování práv a svobod jedince podle Ústavy a zákonů Spojených států," cituje list a uštěpačně dodává: "Takže vás napadne, fajn, to by za mě mohli bojovat, když federální vláda vyrukuje s tím, že bych si neměl dělat žádné důvodné naděje, že mi nikdo nebude odposlouchávat telefon. Možná někdy jindy. Právě teď totiž ACLU řeší jiný problém - jako před Amerikou ochránit teroristy."

Komentář napadá smysluplnost úsilí, které unie věnuje boji proti nasazování bezpilotních letadel, s jejichž pomocí americká armáda bombarduje na Středním východě výcviková střediska Al Kajdy a Talibanu. "Americká veřejnost má právo vědět, jestli je to v souladu s mezinárodním právem," cituje list stanovisko unie. "Jasně, že je - ale, co je důležitější, je to navíc v souladu s právem od Boha, právem na sebeobranu," dodává The Augusta Chronicle.
PŮVODNÍ ČLÁNEK ZDE

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...