25. července 2016 18:02 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Babišův úřad vede kárné řízení s úředníky z kauzy Čapího hnízda

Nelžu, nekradu, řekl poslancům Andrej Babiš. Projev, v němž měl vysvětlit, kdo... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nelžu, nekradu, řekl poslancům Andrej Babiš. Projev, v němž měl vysvětlit, kdo... | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA V kauze vyzvídání informací z vyšetřování farmy Čapí hnízdo čelí kárnému řízení ministerstva financí úředníci, kteří údaje sháněli, i ti, kteří na vyzvídání upozornili. Ministerstvo zahájilo řízení se čtyřmi svými pracovníky. Farma patří skupině Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO).

Policie a Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) vyšetřují okolnosti udělení evropské dotace farmě. Napsal to server Neovlivní.cz.

Jedna z úřednic Babišova ministerstva se podle médií v lednu snažila od OLAF získat informace k vyšetřování farmy, a to bez vědomí přímých nadřízených na popud náměstka Tomáše Vyhnánka. Ministerstvo nyní zahájilo podle Neovlivní.cz kárné řízení se zmíněnou úřednicí i Vyhnánkem, ale také se dvěma nadřízenými úřednice, kteří na její jednání upozornili.

Úředníci asi přijdou o místa

Mluvčí ministerstva Michal Žurovec serveru potvrdil zahájení řízení. Bližší informace však on ani sami úředníci uvést nechtěli. Podle Neovlivní.cz vede ministerstvo řízení i se dvěma úředníky, kteří na vyzvídání informací u OLAF upozornili své nadřízené a vládního prošetřovatele, proto, že údajně předali případ novinářům. Oba úředníci to ale podle serveru popírají. Prošetřovatel Úřadu vlády Jan Kněžínek v dubnu rozhodl, že Vyhnánek svým jednáním neporušil zákon.

Neovlivní.cz také uvádí, že dva úředníci, kteří upozornili na zjišťování informací k vyšetřování Čapího hnízda, zřejmě přijdou o místa. Jednoho z nich má nahradit právě úřednice, která se snažila získat údaje od OLAF.

OLAF prověřuje čerpání padesátimilionové dotace na projekt farmy Čapí hnízdo na Benešovsku. Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat její majitele. Díky změně dosáhla na evropskou dotaci, kterou by jako firma z koncernu Agrofert podle všeho dostat nemohla. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila mezi firmy Agrofertu. Babiš v březnu řekl, že v době získání dotace vlastnili farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky. Babiš i Agrofert dlouhodobě odmítají, že by byl v případu Čapí hnízdo porušen jakýkoli zákon.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!