28. listopadu 2018 12:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Uřízl zajatci hlavu a fotil se s ní. Elitnímu sniperovi hrozí doživotí

Odstřelovač Edward Gallagher byl součástí amerických vojenských složek více než... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odstřelovač Edward Gallagher byl součástí amerických vojenských složek více než... | foto: NAVY Times

SACRAMENTO/PRAHA Speciální jednotky Navy SEAL patří k elitním složkám amerického námořnictva. Jejich odstřelovač teď stojí před soudem kvůli brutálním válečným zločinům a hrozí mu doživotní vězení. Zabíjel totiž civilisty i zajatce a vyhrožoval kolegům, že zabije i je, pokud jej nahlásí.

Edward Gallagher byl součástí amerických vojenských složek více než 19 let. Po návratu ze svého posledního turnusu byl jmenován vrchním velitelem čety v rámci týmu 7 speciálních jednotek Navy SEAL a obdržel stříbrnou hvězdu, tedy třetí nejvyšší vojenské vyznamenání.

Při slyšení před vojenským soudem jej však jeho kolegové popsali jinak, než jako válečného hrdinu. Gallagher byl podle nich naprosto bezohledný a krvelačný. Během sedmi operací v Iráku a Afghánistánu měl vojenský odstřelovač Gallagher bezdůvodně střílet do davu civilistů, zastřelit dívku, která se procházela kolem řeky, či starého muže, jenž nesl nádobu na vodu.

Vojáci z jednotky Navy SEALs při tréninku.
Příslušník Zelených baretů míří skrz hledí odstřelovací pušky.

Svým kolegům ze speciálních jednotek pak měl vyhrožovat, že pokud nahlásí jeho chování, zabije je také. „Všichni odstřelovači z čety tvrdili, že není dobrý sniper,“ uvedl u soudu zvláštní vyšetřovatel Joe Warpinsku z Námořní vyšetřovací služby (NCIS).

U soudu pak zaznělo, že někteří důstojníci se dokonce natolik obávali Gallagherova chování, že se pokusili poškodit jeho odstřelovací pušku, aby ji učinili méně přesnou. Prý si také zvykli střílet varovné rány, jen aby umožnili civilistům se schovat, protože se báli, že by je jinak jejich velitel postřílel.

Devětatřicetiletý voják je také obviněn ze zabití džihádisty, kterému bylo mezi 12-17 roky, jehož zranily a zadržely irácké jednotky u Mosulu. Podle NCIS mladíka ošetřoval jeden z mediků amerických speciálních složek, když k němu Gallagher přikročil a aniž by cokoliv řekl, jej několikrát bodl nožem do krku a boku.

Poté donutil kolegy jej vyfotit, jak drží teenagerovu hlavu za vlasy a nůž v druhé ruce. Jednomu vojákovi pak Gallagher fotografii poslal se zprávou: „Dostal jsem ho mým loveckým nožem.“

Pokud bude odstřelovač uznán vinným mohl by dostat až doživotní trest za bránění ve vyšetřování, plánovanou vraždu, pokus o vraždu, držení drog a dalších dvanáct prohřešků včetně „diskreditace vojenských jednotek“.

Gallagher všechna obvinění odmítá. Podle něj jde o lži, které si vymysleli jeho kolegové, protože na něj žárlili.

V případu stanul před soudem minulý týden i velitel týmu speciálních jednotek Navy SEAL plukovník Jacob Portier. Nedokázal prý totiž proti Edwardu Gallagherovi zakročit. Velitel čety se tak stal druhým obviněným v případu a je viněn ze sedmi porušení armádního kodexu. Žalobci tvrdí, že Portier prý věděl o Gallagherově jednání, ale nenahlásil je.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz