Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Informace o jaderných ponorkách na prodej. Vlastizrádného inženýra v USA nachytal nastrčený agent FBI

Ilustrační snímek. foto: Profimedia.cz

V USA zadrželi a obvinili inženýra vojenského námořnictva s přístupem k vojenským tajemstvím, že se pokoušel předat informace o konstrukci amerických jaderných ponorek osobě, o které si myslel, že zastupuje cizí stát. Ve finále šlo ale o nastrčeného agenta FBI.
  13:43

S odvoláním na nedělní sdělení amerického ministerstva spravedlnosti o tom informují tiskové agentury. Ministerstvo nesdělilo, za zástupce jaké mocnosti se agent FBI vydával.

Dům Jonathana Toebbeho

Dvaačtyřicetiletého Jonathana Toebbeho zadrželi v sobotu v Západní Virginii spolu s jeho pětačtyřicetiletou manželkou Dianou, když umístil paměťovou kartu do předem domluvené „mrtvé schránky“. Byli obviněni z porušení zákona o jaderné energii, ze spiknutí a z vyzrazování utajovaných údajů. V úterý mají stanout před federálním soudem v Martinsburgu.

Toebbe podle ministerstva loni v dubnu odeslal balíček s utajovanými údaji do neuvedené země, jejíž rozvědce nabídl své služby. Později začal prodávat vojenská tajemství za desítky tisíc dolarů v kryptoměnách agentovi FBI, který se vydával za zahraničního představitele.

Jednou Toebbe schoval paměťovou kartu s nahranými dokumenty o jaderných reaktorech ponorek do sendviče s burákovým máslem, který zanechal v „mrtvé schránce“, zatímco jeho manželka mu „dělala zeď“.

Dokumenty na kartě obsahovaly citlivé údaje o konstrukci, datech a výkonnostních charakteristikách reaktorů v ponorkách třídy Virginia. Jindy jinou paměťovou kartu schoval do balíčku žvýkaček.

Toebbe celkem dostal v kryptoměnách ekvivalent 100 000 dolarů (asi 2,2 milionu Kč), dodalo ministerstvo spravedlnosti.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!